Salı, Şubat 28, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiKritik toplantıya 3 gün kala Merkez Bankası’ndan “altın” hamlesi

Kritik toplantıya 3 gün kala Merkez Bankası’ndan “altın” hamlesi

Hükûmet, Merkez Bankası’nın (TCMB) 50 milyar doları bulan döviz açığını kapatabilmek için gözünü yastık altında bekleyen 300 milyar dolarlık altına dikti.

Doların 18,50 TL’ye kadar tırmanması üzerine 23 Aralık 2021 tarihinde “dövize endeksli mevduat (DEM” diye bilinen kur korumalı mevduat hesapları açılmasına imkân tanıyan tebliği yayımlayan TCMB bu defa Ayşe teyzenin altınları için “kazanç garantisi” verdi.

Dövizini bozduran ya da TL’yi DEM hesabına yatıran herkese “kur farkı” Hazine ve TCMB tarafından garanti altına alınmıştı.

1 Mart’ta başlatılan, ancak şu ana kadar rağbet görmeyen “altın kabul sistemi (AKS)” esaslarını belirleyen Merkez Bankası tebliği 14 Mart 2022 tarihli Resmî Gazete‘de yayımlandı.

KRİTİK TOPLANTIYA ÜÇ GÜN KALA MANİDAR HAMLE

TCMB Para Politikası Kurulu 17 Mart Perşembe günü “politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizi hakkında karar vermek için toplanacak. 16 Aralık 2021’den bu yana politika faizi yüzde 14.

Piyasaların gözü kulağı toplantıdan çıkacak kararda olacak. TCMB’nin döviz kurlarında oynaklığı azaltmak için altın hesaplarına dönük teşvikleri toplantı öncesinde açıklaması manidar bulundu.

ASGARİ 90 GÜN VADELİ HESAP AÇANLARA NEMA+FİYAT FARKI GARANTİSİ

Tebliğe göre; altın hesabına sahip olanların talep etmesi durumunda hesabındaki has altın bakiyesi, dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye çevrilerek 3, 6 ay veya 1 yıl vadeli TL mevduat veya katılma hesabı açılacak.

TL mevduat veya katılma hesabına dönüştürülen altınlar bankalarca dönüşüm fiyatı üzerinden Merkez Bankası’na satılacak.

Bankanın mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranı TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (hâlihazırda yüzde 14) altında olamayacak.

Katılma hesabına sağlanacak getirinin Merkez Bankasının katılım bankaları ile açık piyasa işlemleri kapsamında yaptığı bir hafta vadeli geri satım vaadi ile alım işlemlerinde oluşan maliyetten düşük olması hâlinde aradaki fark katılım bankasınca karşılanabilecek, karşılanmayan kısım için Merkez Bankası ödeme yapmayacak.

KATILIM BANKALARINDA FİYAT FARKI BANKA İLE MUDİ ARASINDA

Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkili olacak. Merkez Bankasınca bu hesaplara vade sonunda yenilenme imkânı tanınabilecek.

Yenilenen hesap ilk açılışta dönüşümü yapılan altın tutarı ve vade sonu fiyatı üzerinden destekten faydalanmaya devam edecek.

Tebliğe göre, TL mevduat veya katılma hesaplarının vade sonu fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması ve fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutarın banka tarafından ödenecek faiz veya kâr payından yüksek olması durumunda, fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutardan faiz veya kâr payı düşülerek hesaplanan tutar Merkez Bankasınca mevduat veya katılma hesabı sahibine ödenmek üzere ilgili bankaya aktarılacak.

PARASINI YA DA ALTININI ERKEN ÇEKEN MUDİYE TEŞVİK YOK

Vadeden önce çekim yapılması hâlinde Merkez Bankası tarafından fiyat farkına dair ödeme yapılmayacak. TL mevduat veya katılma hesaplarına Merkez Bankası’nca belirlenecek usul ve esaslara göre vade sonunda ilave getiri ödenebilecek.

İşlenmiş ve hurda altın karşılığının TL’ye dönüştürülmesi suretiyle açılan hesaplar da ilave getiriden faydalanabilecek.

Tebliğ kapsamında işlem yapan yetkili kuyumcu, yetkili rafineri ve bankalara, Merkez Bankası’nın belirleyeceği esaslar çerçevesinde komisyon veya masraf ödenebilecek.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR