Salı, Mart 7, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemKur farkı kime nasıl ödenecek?

Kur farkı kime nasıl ödenecek?

Cumhurbaşkanının açıkladığı kur farkı kime nasıl ödenecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur farkı hakkında açıklama yaptı. Kur farkı nedir, faiz nasıl ödenecek gibi aramalar sürüyor. İşte dolar, euronun düşme sebebi.. 

“Herhangi bir ithalatçı müşterimiz 3 ay sonra yapacağı ödemeyi bugünden gelip kur yükselebilir endişesiyle yabancı para almak zorunda değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur farkı açıklamasından meraklar artmaya başladı. Kur farkı nedir, nasıl ödenir gibi aramalar sürüyor. Ödemeler nasıl olacak ve faiz ödemeleri mi olacak? İşte detaylar…

Kur farkı nasıl ödenecek?

Yine ilk çalışmalara göre, olası kur farkını banka sistemlerinde yapılacak bir çalışma ile sistem otomotik olarak atayacak. Yani vergi keser gibi ortaya çıkacak rakam Hazine tarafından fark aktarılacak. Sistemdeki düzenlemenin ocak ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Kur farkı için başvuru olacak mı?

“Öncelikle vade söz konusu olacak. Kur farkı kademeli olarak ödenecek. 6 ve 12 ay parasını TL mevduatta tutan  tasarruflar sahiplerine kısmi ödeme yapılacak. Henüz oran belli değil ancak örnek vermek gerekirse 6 ay vadelide parasını tutan kişi kur farkının yüzde 50’sini alacak. 1 yıl tutan ise farkın yüzde 100’nü ve aynı zamanda mevduattan kazandığı faizi alacak.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL’den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR