Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiKur Korumalı Mevduat sahiplerine 74 milyar TL ödenecek

Kur Korumalı Mevduat sahiplerine 74 milyar TL ödenecek

Kur Korumalı TL Mevduat sahiplerine önümüzdeki 4 ay içinde kur garantisi adı altında yaklaşık 63 ila 74 milyar lira ödenecek. Bu para ile 3 adet Osmangazi Köprüsü yapılabileceği belirtildi.

Kur Korumalı TL Mevduat (KKM) sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından döviz kurlarındaki yükselişi durdurmak için başlatılmıştı. KKM’de para yatıran mevduat sahiplerine 63 ila 74 milyar TL ödenecek.

63.1 MİLYAR LİRAYI BULUR

Bu para 2 Çanakkale Köprüsü, 3 Osmangazi Köprüsü, 2 Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da 4 Avrasya Tüneli’nin yapım maliyetine eşit. Sözcü’nün aktardığına göre Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Şenol Babuşçu, kur garantisi sistemi yüzünden Hazine’nin ödeyeceği tutarı hesapladı.

Buna göre önümüzdeki haziran ayına kadar ortalama dolar kuru her ay birer lira yükselirse Hazine, hesap sahiplerine 4 ay içinde yaklaşık 74 milyar lira para ödemek zorunda kalacak. Kur bu süre içinde ellişer kuruş artarsa Hazine’nin ödeyeceği tutar 63.1 milyar lirayı bulacak.

MAYISTA ZİRVE YAPACAK

Prof. Babuşçu, hesapların açıldığı aralık ayından bu yana doların 11.67 TL’den 14.84 TL’ye çıkmasından dolayı bu ay KKM hesabı sahiplerine ödenecek paranın 17.1 milyar lirayı aşacağını hesapladı.

Ortalama dolar kuru nisanda 15 lira olursa Hazine’nin kasasından 14.1 milyar lira daha çıkacak. Mayısta dolar kuru 15.5 lira olursa 25.5 milyar, 16 TL olursa 34.2 milyar lira; haziran ayında da kur 16 TL olursa 6.4 milyar TL, 17 TL olursa 8.3 milyar lira daha ödeme yapılacak. Böylece sadece 4 ayda, bankada parası olanlara ödenecek para 63 milyar ile 74 milyar lira düzeyine ulaşacak.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR