Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeMarka Tescili Nedir? Nasıl Alınır?

Marka Tescili Nedir? Nasıl Alınır?

Marka; isim, logo, sembol, tasarım, şekil ve renk gibi belirleyici öğelere sahip olan ve bir işletmenin diğer işletmelerden ayırt edilmesini sağlayan en önemli özelliktir. Peki, işletmelerin ve firmaların varlıklarını korumak ve faaliyetlerini güvenli bir şekilde sürdürmek için ihtiyaç duydukları marka tescili nedir? Nasıl alınır?

Marka Tescili Nedir?

Bir markaya ait işaret ya da kelime grubunun ayırt ediciliğinin sağlanması ve yasal olarak korunması marka tescili ile gerçekleşir. Bununla firmalar, markaların haklarını üzerine alır ve diğer firmaların bu markayı kullanarak fayda sağlamasının ve kazanç elde etmesinin önüne geçilir. Ürün, servis ya da hizmete dair satış, pazarlama ve reklam faaliyetlerinin sadece marka tarafından yapılmasını sağlar. Hak sahibi olmayan kişi ve kurumlar tarafından kullanılması halinde markanın tescilini yaptıran firma sahibinin dava açma ve itiraz etme hakkı vardır.

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Bir markayı tescil ettirmek için Türk Patent ve Marka Kurumu’nun talep ettiği evrakların eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Belgelerin eksik bulunması halinde 2 aylık ek bir süre tanınır ve bu süre içerisinde tamamlanmaz ise başvuru iptal edilir. Başvuru sahibinin tüzel kişi ya da gerçek kişi olmasına göre istenen evraklar farklılık gösterir. Başvuru sahibinin gerçek kişi olması durumunda; 

  • Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası
  • Kişinin kimlik fotokopisi
  • Markanın logo, yazı karakteri ya da amblemini gösteren marka örneği ve başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu istenir.

Tüzel kişinin başvurması durumunda ise; başvuru evrakları içinde T.C. kimlik numarası ve kimlik fotokopisi yerine faaliyet belgesi, ticari unvan, vergi dairesi ve vergi numarasını gösteren vergi levhası yer almaktadır. Evrakların tesliminden sonra başvuru, kurum tarafından sınıflandırılarak incelenir. İtiraz olma ihtimaline karşı bir süre Resmi Marka Bülteni’nde yayımlanır ve herhangi bir itiraz olmaması durumunda marka tescil edilerek onaylanır ve marka tescil belgesi başvuru yapan kişiye teslim edilir. Süreç ortalama 7-9 ay sürmektedirMarka tescilinde işlem ücretleri değişiklik gösterebilir.

Marka Tescili Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Lisans verme, miras bırakma ya da devretme haklarına sahip olunan marka tescilinin alınması ile birlikte marka, 10 yıl koruma hakkına sahip olur ve bu süre bitmeden önce tekrar başvuru yapılarak bir 10 yıl daha uzatılabilir. Markanın korunma süresi bittikten sonra 6 ay içerisinde tescili yenilenmeyen markalar hükümsüz sayılır. Başvuruda bulunmak için markanın kullanılmakta olması şartı bulunmamaktadır fakat tescil alındıktan sonraki 5 yıllık dönemde kullanılmaz ise markanın iptal kararı alınır.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR