Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaSağlıkMcDonald’s en sağlıksız menüyü Türkiye’de satıyor

McDonald’s en sağlıksız menüyü Türkiye’de satıyor

Bir internet sağlık portalının yaptığı araştırmaya göre, dünyada tuz ve doymuş yağ içeriği açısından en sağlıksız McDonald’s menüleri Türkiye’de satılıyor.

McDonald’s menüsünün ülkeden ülkeye önemli ölçüde değiştiği bilinmekle birlikte, tüm dünya ülkelerindeki şubelerinde satılan birkaç menü klasiğinin (Big Mac, Patates Kızartması ve Tavuk Nuggets gibi) içeriklerinin de ülkeye göre değiştiği, bazı ülkelerde daha sağlıklı menüler sattığı ortaya çıktı.

Bir internet sağlık portalı olan NiceRx, dünyada 33 ülkede bulunan McDonald’s web sitelerinde yer alan beslenme bilgilerini karşılaştırarak menüleri kalori sayısı, tuz içeriği ve doymuş yağ içeriği açısından sıraladı.

Araştırmaya göre doymuş yağ içeriği bakımından Türkiye, en sağlıksız McDonald’s menüsü sahip. Sözkonusu üç ürün için toplam doymuş yağ miktarı 22.2 gramdır. İkinci sıradaki Meksika’da bu rakam 14.02 gram, üçüncü sıradaki Yeni Zelanda’da ise 13.48 gram.

Türkiye ayrıca tuz içeriği açısından “en sağlıksız” McDonald’s menüsüne sahip. Klasik üç menüde toplam 4,5 gram tuz bulunmaktadır. İkinci sıradaki Japonya’da 3,66, üçüncü sıradaki Yeni Zelanda’da ise 3,54 gram tuz çıktı.

Dünyadaki “en sağlıklı” McDonald’s menüsü ise yalnızca kalori sayımında değil, aynı zamanda tuz ve doymuş yağda da en düşük sırada yer alan İsrail’de çıktı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR