Salı, Mart 7, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMevzuatMenkul Satış Sözleşmelerinde TL Cinsinden Ödeme Zorunluluğu Getirilmesine İlişkin Hazine ve Maliye...

Menkul Satış Sözleşmelerinde TL Cinsinden Ödeme Zorunluluğu Getirilmesine İlişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı Duyurusu Yayınlandı.

Menkul satış sözleşmelerinde TL cinsinden ödeme zorunluluğu getirilmesine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurusu yayınlandı.

Duyuruda yapılan açıklamalardan öne çıkan bazı hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Tebliğde geçen “menkul” ibaresi gayrimenkul tanımına girmeyen her türlü mal ve eşyayı kapsamaktadır.
  • Yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 19.04.2022 tarihi ve bu tarih sonrasında döviz cinsinden düzenlenmiş olan çek vb. ödeme araçlarının Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdettikleri/akdedecekleri menkul satış sözleşmeleri konusu ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde kullanılması mümkün değildir.

VERGİ SİRKÜLERİ

NO: 2022/52

KONU: Menkul Satış Sözleşmelerinde TL Cinsinden Ödeme Zorunluluğu Getirilmesine İlişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı Duyurusu Yayınlandı.

19 Nisan 2022 tarihli ve 31814 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022-32/66)” ile menkul satış sözleşmelerinde TL cinsinden ödeme zorunluluğu getirilmişti.

Bu defa, Hazine ve Maliye Bakanlığınca konuya ilişkin açıklamaların yer aldığı 21/4/2022 tarihli Basın Duyurusu yayınlanmıştır.

Duyuruda yapılan açıklamalardan öne çıkan bazı hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Tebliğde geçen “menkul” ibaresi gayrimenkul tanımına girmeyen her türlü mal ve eşyayı kapsamaktadır.
  • Yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 19.04.2022 tarihi ve bu tarih sonrasında döviz cinsinden düzenlenmiş olan çek vb. ödeme araçlarının Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdettikleri/akdedecekleri menkul satış sözleşmeleri konusu ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde kullanılması mümkün değildir.

Diğer taraftan, Türkiye’de yerleşik kişilerin;

  • 19.04.2022 tarihinden önce kendi aralarında akdetmiş oldukları menkul satış sözleşmelerinin ifası kapsamında 2022-32/66 sayılı Tebliğ’in yürürlük tarihi öncesinde dolaşıma girmiş bulunan döviz cinsinden kıymetli evraklar kapsamındaki ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi şartının aranmaması,
  • 19.04.2022 tarihinden önce düzenlenmiş faturalar kapsamındaki ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi şartının aranmaması uygun bulunmuştur.

Söz konusu Duyuruya aşağıdaki bağlantı yoluyla ulaşabilirsiniz.

21/4/2022 tarihli Basın Duyurusu

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR