Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvim açıkladı

Merkez Bankası, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvim açıkladı

Merkez Bankası ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla yapacağını açıkladığı TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvim açıkladı.

TCMB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ilk ihale yarın gerçekleştirilecek. TCMB yarın 1 ay vadeli 100 milyon dolar ve 3 ay vadeli 100 milyon dolar tutarında 2 ihale gerçekleştirecek. TCMB aynı şekilde 4 Ocak 2022’de de 1 ay vadeli 100 milyon dolar ve 3 ay vadeli 100 milyon dolar tutarında 2 ihale gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta Pazartesi günü TL mevduata yönelik önlemleri açıklarken “Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan TCMB aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek” demişti.

TCMB ise Erdoğan’ın açıklamasından hemen sonra ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla ihale yoluyla ve BİST VİOP’ta TL uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirileceğini açıklamış takvimin ise daha sonra duyurulacağını belirtmişti.

TCMB’nin konuya ilişkin bir önceki açıklamasına göre firmalar söz konusu ihalelere bankalar aracılığıyla katılım sağlayabilecek. Ayrıca VİOP’ta gerçekleştirilecek vadeli döviz alım talepleri ise bankalar aracılığıyla TCMB Döviz Piyasaları Müdürlüğü’ne iletilebilecek.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR