Cumartesi, Şubat 25, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemMerkez Bankası’nda çok gizli hazırlık

Merkez Bankası’nda çok gizli hazırlık

Merkez Bankası’nda “çok gizli” yürütülen bir hazırlık var. Bir gecikme olmazsa ya da herhangi bir iptal kararı alınmazsa nisan ayının ilk haftasında 500 TL’lik banknot tedavüle sürülecek. 500 liralık banknotta bütün hazırlıklar tamam sayılır. Sadece paranın hangi iklimde tedavüle sürüleceğinde karar kılınamadı.

Hâlihazırda en büyük banknot 200 Türk Lirası. 1990’lı yılların korkulu rüyası “enflasyon canavarı” geri dönünce daha yüksek meblağlı banknot ihtiyacı hasıl oldu.

Banka şubelerinden ya da otomatik para çekme makinelerinden (ATM) alınan paraların ardışık seri numaralı ve gıcır gıcır olması kâğıt para talebini karşılamak için Merkez Bankası (TCMB) Banknot Matbaası’nın gece-gündüz demeden çalıştığını gösteriyor.

500 LİRALIK BANKNOT İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM GİBİ

Edindiğim bilgiye göre Merkez Bankası’nda “çok gizli” yürütülen bir hazırlık var. Bir gecikme olmazsa ya da herhangi bir iptal kararı alınmazsa nisan ayının ilk haftasında 500 TL’lik banknot tedavüle sürülecek.

Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü kalıpların temini için gerekli satın alma işlemleri ikmal etti bile. Çizimler devam ediyor. 500 liralık banknotun hâkim rengi hafif turkuaz ve mavi karışımı olacak.

Paranın arka yüzünde kimin portresinin yer alacağı ise henüz belirlenmedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan alternatifler arasında Malazgirt zaferinin mimarı Büyük Selçuklu hükümdarı Alp Arslan ile Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ile İstanbul’u Bizans’tan alıp Osmanlı’nın payitahtı olarak ilan eden Fatih Sultan Mehmed gibi devlet büyüklerinin isimleri var.

Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan kimyager Aziz Sancar ile Cumhuriyet döneminde önemli başarılara imza atmış bürokratların yanı sıra yeni otoyol ve köprülerin de aynı listede olduğu iddia ediliyor.

Hangi tarihî şahsiyetin portresinin 500 liranın arka yüzünü süsleyeceğine dair nihai kararı Erdoğan verecek. Merkez Bankası iddialara dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

SAHTECİLİĞE KARŞI EN SON TEKNOLOJİ İLE HAZIRLIK

Sahteciliğe karşı 500 liralık banknotta yer alacak bazı güvenlik özellikleri hep sır olarak kalacak. Paranın kâğıdından filigranına, kılcal liflerinden emniyet şeridine kadar diğer banknotlarda kullanılan teknolojilerin en son versiyonuna yer verilecek.

Kabartma baskı, bütünleşik görüntü, mikro yazı, gizli görüntü, floresan (UV) etkili mürekkep gibi güvenlik özellikleri taklit edilmesini zorlaştıracak. 500 TL’lik banknot 200 TL’lik banknotun ebatlarından büyük olacak.

Darphane Genel Müdürlüğü’nün madeni 2 TL basmak için de hazırlık yapıldığı belirtiliyor. Ancak 2 TL iddiasını teyit ettiremedim.

500 LİRALIK BANKNOTA NİYE İHTİYAÇ DUYULDU?

Motorinden benzine, ayçiçeği yağından una varıncaya kadar hemen her kalemde fiyatlar neredeyse günübirlik artarken, Türk Lirası (TL) banknotlar yüksek enflasyon sebebiyle pula döndü.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR