Salı, Ağustos 9, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası'nın sattığı dövizleri alan isimler belli oldu!

Merkez Bankası’nın sattığı dövizleri alan isimler belli oldu!

“Kur korumalı” sonrası Merkez’in sattığı dövizi şirketler ve yabancılar aldı. Son üç haftada yapılan alımlar dikkat çekti.

Uzmanlar tarafından döviz satışına ilişkin rapor yayınlandı. Rapora göre yeni sistemin açıklanmasından bir önceki üç haftada (26 Kasım – 21 Aralık) bankalardaki döviz mevduatları 6.7 milyar dolar arttı ve 261.1 milyar dolara çıktı.

DÖVİZLERİ ŞİRKETLER VE YABANCILAR ALDI

26 Kasım’da döviz mevduatları 254.2 milyar dolardı. Gerçek kişilere ait döviz mevduatı 26 Kasım’da 160.1 milyar dolar, 17 Aralık’ta 163.8 milyar dolar, 21 Aralık’ta ise 163.6 milyar dolar oldu. Ticari ve resmi kurumlara ait döviz hesapları ise 26 Kasım’da 94.2 milyar dolar, 17 Aralık’ta 96.2 milyar dolar, 21 Aralık’ta ise 97.3 milyar dolar. Raporda, bu üç haftada gerçek kişilerin döviz mevduatlarının 3.7 milyar dolar, ticari ve resmi kuruluşların döviz mevduatlarının da 3.1 milyar dolar arttığına dikkat çekildi. Yine raporda şu detay da öne çıktı: “17-21 Aralık günlerinde sadece gerçek kişilere ait döviz mevduatlarında 122 milyon dolarlık bir azalma yaşandı. Bu azalma da kur farkından kaynaklanıyor olabilir.

1 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ

Ticari kuruluşlar ve resmi kuruluşların döviz mevduatı ise aynı günlerde toplam 1 milyar dolar arttı. Yaratılmak istenen havanın aksine, vatandaşların ilk iki gün döviz satmadığı gözleniyor. MB’nin 20-21 Aralık günlerinde, kamu bankaları aracılığıyla 6-7 milyar dolarlık bir döviz sattığı tahminleri yapılıyordu. Bu dövizin bir kısmını şirketlerin aldığı gözleniyor. Geri kalan kısmının ise bankalar ve yabancılar tarafından alındığı tahmin ediliyor.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR