Çarşamba, Mart 1, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMevzuatMesleklere yeni standartlar yolda

Mesleklere yeni standartlar yolda

Mesleki yeterliliklerle ilgili taslak metinler ve ulusal standartlara ilişkin güncellemeler art arda gerçekleşiyor. Geçen ay güncellenen bilişim sektörü için sistem yöneticiliği standardı resmileşti, ayrıca ‘Dönerci’ standardı güncellendi. ‘Aktar’ taslak yeterliliği ve ‘Düzenli Depolama Bertaraf Saha Sorumlusu’ standardı, ilgili tarafların görüşüne sunuldu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK), mesleki yeterlilikler ve bunlarla ilgili ulusal standartların belirlenmesi için ilgili kuruluşlar ve sektör temsilcileriyle yaptığı çalışmalar neticesinde birçok taslak metin hazırlandı ve görüşe sunuldu. Ayrıca görüşleri toplanan birçok yeterlilik için de komitelerde değerlendirmeler yapılarak, onay için MYK Yönetim Kurulu’na sunuldu. İşte geçtiğimiz haftalarda görüşe sunulan, incelenen, iptal olan veya MYK tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanan meslek standartları.
 
SİSTEM YÖNETİCİLİĞİ
Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun, Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğinde değişiklik yapıldı. Tebliğin ekindeki değişiklik ‘Sistem Yöneticisi’ (Seviye 5) ulusal meslek standardıyla ilgili oldu. Buna göre, İstanbul Ticaret Odası (İTO) koordinatörlüğünde Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER) tarafından hazırlanan standart güncellendi. Bu değişiklik, 25 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

MYK İnşaat Sektör Komitesi, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından hazırlanan ‘Kule Vinç Operatörü’ (Seviye 3) taslak yeterliliği ve güncelleme yapılan ‘Kule Vinç Operatörü’ (Seviye 3) ulusal meslek standardı ve yine güncelleme çalışması yapılan ‘Silindir Operatörü’ (Seviye 3) ve ‘Kazıcı Yükleyici (Beko Loder) Operatörü’ (Seviye 3) ulusal yeterliliklerini inceledi.

CAM FİLMİ UYGULAYICISI VE KİREMİTÇİYE STANDART

CFD-Cam Filmi Distribütörleri ve İthalatçıları Derneği tarafından hazırlanan ‘Bina İçi Cam Filmi Uygulayıcısı’ (Seviye 3) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlanan ‘Kiremit Tipi Çatı Kaplamacısı’ (Seviye 3) Ulusal Yeterlilikleri MYK İnşaat Sektör Komitesi tarafından incelendi. Bu yeterlilikler, komite üyelerinin düzenlemelerinin ardından MYK Yönetim Kurulu’nun 2022/38 sayılı kararı ile onaylanarak ulusal yeterlilik olarak yürürlüğe girdi.

İKLİMLENDİRMEDE 6 ONAY, 1 İPTAL
MYK Enerji Sektör Komitesi, Gazbir Gazmer Doğal Gaz Enerji Eğitim Belgelendirme ve Denetim Teknolojik Hizmetler Ltd. Şti. tarafından güncellenen bazı ulusal meslek standartlarını görüşmek üzere toplandı.
 
Toplantıda şu yeterlilikler incelenip MYK onayına sunuldu:
 
* Su Sayacı Sökme Takma Elemanı (Seviye 3)
 
* Bireysel Isıtma Tesisatçısı (Seviye 4)
 
* Endüstriyel Soğutma Sistemleri Uzmanı (Seviye 5)
 
* Evsel ve Ticari Soğutma Sistemleri Servis Elemanı (Seviye 4)
 
* Isıtma Sistemleri Servis Elemanı (Seviye 4)
 
* Merkezi Isıtma Tesisatçısı (Seviye 4)
 
Ayrıca, toplantıda tartışılan ‘Isıtma Sistemleri Servis Uzmanı’ (Seviye 5) standardının iptaline karar verildi.

SAĞLIK MENSUPLARI DAYANIŞMA
Toplum Sağlığı ve Çevreyi Koruma Derneği (SAĞLIK-DER) tarafından hazırlanıp görüş alınan taslaklar şunlar:
 
* Engelli ve Yaşlı Bakım Elemanı (Seviye 3)
 
* Engelli ve Yaşlı Bakım Elemanı (Seviye 4)
 
* Engelli ve Yaşlı Bakım Elemanı (Seviye 5)
 
DÖNERCİ STANDARDI GÜNCELLENDİ

MYK’nın işbirliği yaptığı Gaziantep Ticaret Odası tarafından güncellenen ‘Dönerci’ (Seviye 3) meslek standardı ve yeterliliği ile ilgili taraflardan görüşler alındı. Bu görüşler değerlendirildikten sonra MYK Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektör Komitesi’nin görüşüne sunuldu.

DEPOLAMA BERTARAF TASLAĞI YAYINLANDI
Mesleki Yeterlilik Kurumu ile İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. arasındaki işbirliği protokolü kapsamında taslak meslek standardı hazırlandı. ‘Düzenli Depolama Bertaraf Saha Sorumlusu’ (Seviye 5) standardı, ilgili tarafların görüşüne sunuldu. Görüş alma sürecinin 19 Mayıs’ta tamamlanacağı belirtildi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR