Çarşamba, Mart 8, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaSağlıkMeyve ve Sebze ile Beslenen Çocukların Akıl Sağlığının Daha İyi Olduğu Keşfedildi

Meyve ve Sebze ile Beslenen Çocukların Akıl Sağlığının Daha İyi Olduğu Keşfedildi

Yeni araştırma, meyve ve sebze tüketiminin çocuklarda daha iyi akıl sağlığıyla ilişkili olduğunu öne sürüyor.

East Anglia Üniversitesi Norwich Tıp Fakültesi’nden akademisyenlerin yürüttüğü çalışmada, günde 5 ya da daha fazla porsiyon meyve ve sebze tüketen çocuklar zihinsel esenlik bakımından en yüksek puanları aldı.

Araştırmacıların bulguları, özellikle ortaokul öğrencileri arasında daha yüksek değerler ortaya koydu.

Norfolk genelindeki 500 okuldan yaklaşık 9 bin çocuğun verilerinin analiz edildiği çalışma, okul çocuklarında meyve ve sebze tüketimiyle zihinsel esenlik arasındaki bağlantıyı araştıran ilk çalışma oldu.

Katılımcılar, beslenme düzeniyle ilgili seçimlerini kendileri bildirdi ve neşe, rahatlama ve kişilerarası olumlu ilişkileri değerlendiren zihinsel esenlik testlerine katıldı.

Çalışmada ayrıca çocukları etkileyen ev ortamı ve olumsuz çocukluk deneyimleri gibi diğer faktörler de gözetildi.

Sonuçlarda, ortaokul çocuklarının yalnızca 4’te birinin ve ilkokul çocuklarının da yüzde 28’inin tavsiye edilen tüketim miktarını karşıladığı görüldü. Önerilen tüketim miktarı günde 5 porsiyon meyve ve sebze yemeyi gerektiriyor.

Her 5 ortaokul öğrencisinin birinden fazlası ve 10 ilkokul öğrencisinden biri kahvaltı yapmazken, 10 ortaokul öğrencisinin birinden fazlası da öğle yemeği yemiyordu. Ankete katılanların 10’da birinden biraz azı ise hiç meyve veya sebze yemediğini ifade edildi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR