Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemMutfak tüpünün fiyatı 300 lirayı geçti: CHP’den ‘ÖTV kaldırılsın’ çağrısı

Mutfak tüpünün fiyatı 300 lirayı geçti: CHP’den ‘ÖTV kaldırılsın’ çağrısı

Akaryakıt zamları mutfak tüpü fiyatlarını da vurdu. CHP’li Ahmet Akın, mutfak tüpünün fiyatının 300 lirayı geçtiğini söyleyerek “Tüpten alınan ÖTV kaldırılmalı, KDV oranı da derhal düşürülmeli” dedi.

Son dönemde akaryakıt ürünlerine gelen fahiş zamlar vatandaşın mutfağında kullandığı tüplerin fiyatını da artırdı.

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bir yıl önce 122 lira olan mutfak tüpünün fiyatının 300 lirayı geçtiğini belirtti ve “Pek çok vatandaşımızın kullandığı mutfak tüpü, temel bir ihtiyaç olmasına rağmen mutfak tüpünden özel tüketim vergisi alınıyor. Tüpten alınan ÖTV kaldırılmalı, KDV oranı da derhal düşürülmeli” dedi.

Ahmet Akın, enerji fiyatlarında yaşanan artışın vatandaşlara çarşı pazarda hayat pahalılığı, evlerde ise yüksek fatura olarak geri döndüğünü söyledi.

“AKP iktidarının yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye enerjide tam bir buhran yaşıyor” diyen Akın, “Elektrik faturaları vatandaşları perişan ederken son dönemde akaryakıt ürünlerine gelen zamların en büyük nedeni milli paramız Türk Lirası’ndaki değer kaybından kaynaklanıyor. Akaryakıt ürünlerine gelen zam aynı zamanda pek çok vatandaşımızın mutfağında kullandığı mutfak tüpü fiyatlarını da rekor düzeyde artmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

‘BİR YILDA YÜZDE 146 ZAMLANDI’

Bir yıl önce 122 liraya satılan 12 kilogramlık mutfak tüpünün fiyatının 300 lirayı aştığını belirten Akın, şunları söyledi:

“Başka bir deyişle mutfak tüpü son bir yılda yüzde 146 oranında zamlandı. Bu fahiş zammı dar gelirli vatandaşlarımız nasıl kaldırsın? Üstelik yoğun kullanımda bir mutfak tüpü 15, 20 günde bitiyor. Vatandaş yalnızca tenceresini kaynatabilmek için ayda 600 lirayı nasıl versin?”

‘21,5 LİRA ÖTV, 46 LİRA KDV ALINIYOR’

301 liraya satılan 12 kilogramlık mutfak tüpünden yaklaşık 21,5 lira ÖTV, yaklaşık 46 lira da KDV alındığını aktaran Akın, şöyle devam etti:

“İktidar mutfak tüpünün kullanılmasını özel tüketim sayıyor. Fahiş fiyatları vatandaş lehine düşürmek için mutfak tüpünden alınan ÖTV kaldırılmalı, KDV oranı da düşürülmeli. KDV yüzde 1’e düşürülür; ÖTV de kaldırılırsa mutfak tüpünün fiyatı 234 liraya düşüyor. Bugünden itibaren yıl içinde hiç zam gelmeyeceğini varsaysak bile bir ailenin mutfak tüpü maliyeti yılda 5 bin 400 lirayı aşıyor. Pırlanta alacaksan özel tüketim vergisi yok, mutfak tüpünde var. Bu zamlarla vatandaşın ocağını söndürdünüz.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR