Cuma, Mart 3, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilMutlu ve Düzenli Yaşam İçin İpuçları

Mutlu ve Düzenli Yaşam İçin İpuçları

Mutlu bir hayatın anahtarı nedir? Mutlu bir hayatın en önemli yapı taşı düzenli yaşam üzerine kurulmuş bir hayat felsefesidir. İddialı bir cümle oldu fakat içi boş bir cümle olmadığını anlatmak istiyorum size. İnsan hayatı, doyasıya yaşamak  ve her hayali, her düşünceyi gerçekleştirebilmek için yeterince uzun değil. Bu nedenle düzenli bir yaşam planı, size mutluluk verecek, aynı zamanda doygunluk ve tatmin hissi yaşatacaktır.

Kişisel gelişim üzerine yapılmış bir çok çalışma, okunacak bir çok kitap ve makale, izlenecek bir çok belgesel veya haber bulabilirsiniz. Hepsi mutlu bir hayat ve düzenli yaşamak için ipuçları, öğütler ve tavsiyeler verir. Fakat bunların geçerliliği insandan insana değişir. Ve çoğu insan bunun farkında olmasına rağmen kendisine nasıl etki edeceğini düşünmeden okuduğu veya duyduğu o tavsiye ve ipuçlarını kendi hayatına harfi harfine uygulamak için olağanüstü bir çaba gösterir. Ve yine çoğu insan kısa bir süre sonra uyguladığı tavsiyelerden olumlu bir sonuç alamayarak yavaş yavaş vazgeçmeye başlar. Böylelikle hayali kurulan mutlu ve düzenli yaşam, bir çırpıda yok olur.

Aslında yok olması için hiç bir sebep yoktur. Çünkü kendi yaşam koçunuz kendiniz olursanız, hedeflediğiniz mutlu ve düzenli yaşam daha kolay ulaşılabilir bir hedef haline gelecektir. Çünkü kendinizi sizden daha iyi tanıyabilecek bir kişi bile yoktur. İstekleriniz, hayalleriniz, sevdikleriniz ve düşünceleriniz; hepsi olmasa bile büyük çoğunluğu sadece en iyi sizin bilebileceğiniz, sadece sizin üzerine bir plan yapabileceğiniz ve ayrıca hali hazırda zaten herkesin bilmemesi gereken şeylerdir. Bunlardan haberi olmayan bir kişisel yaşam koçu, size mutlu ve düzenli yaşam için nokta atışı ipuçları veremez. Bu yolda ufak adımlar atarak kendi yaşam koçluğunuzu yapıp, düzenli yaşamak adına en iyi kararları kendiniz verebilirsiniz. Size şimdi vereceğim ipuçları, nasıl kararlar almanız gerektiğini değil, alacağınız kararlarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatacak. Çünkü hayatınızla ilgili en iyi kararları yalnızca kendiniz alabilirsiniz.

Düzenli Yaşam İçin İpuçları Neler?

Hedef listesi hazırlamak

Evet, düzenli yaşam için ilk yapmanız gereken bir liste hazırlamak. Hemen bir kalem kağıt alın veya bilgisayarınızın başına geçin, isterseniz telefonunuzun notlar uygulamasını açın. Hangisi en kolayınıza geliyorsa… Hazırsanız yapmak istedikleriniz, hayalleriniz veya planlarınız için bir liste hazırlamaya koyulabilirsiniz. Eğer aklınızda herhangi bir şey yoksa biraz düşünebilir veya bunu biraz daha erteleyerek kendinize uygun bir amaç ve hedef edinebilirsiniz. Evet, bir amaç edinin. Fakat bu soyut bir şey olmasın. Ölçülebilir hedefler koyabileceğiniz bir amacınız olsun. Listenize İngilizce öğreneceğim diye bir amaç yazdınız ama bunun için ölçülebilir kısa hedefler koymadınız; bu durumda amaç olarak yazdığınız hayaliniz, kısa bir süre sonra buharlaşıp yok olmaya çok da uzak olmayabilir. Eğer bir ay içinde iki yüz kelime öğreneceğim gibi bir hedefle desteklerseniz, listenize yazdığınız amaç ulaşılması çok daha kolay bir hal alır. Hatta daha da kolaylaştırabilmek için hedefi ikiye bölün ve ayda yüz kelime öğrenin. Aç gözlülük yapmanın lüzumu yok, ilk aşamada önemli olan koyduğunuz hedefe ulaşmak. Daha sonra hedefi büyültebilirsiniz.

Uygulamaya geçmek için bir plan yapmak

Kağıdı kalemi bırakmayın ya da bilgisayarı kapatmayın. İşimiz bitmedi çünkü. Şimdi sizi lise hatta orta okul yıllarınıza götüreceğim. Ders programı hazırlar gibi program hazırlayacağız amaç ve hedeflere ulaşabilmek için. Çalışan biri olabilirsiniz, vaktiniz kısıtlı olabilir, hiç önemli değil. Koyduğunuz kısa hedeflere ulaşabileceğiniz uygun bir plan program ile günde bir veya iki saat ayırarak bile uzun dönemde amaçlarınıza ulaşmanız zor değil. Uygulayabileceğinizi düşündüğünüz en uç programı yapın. Mesela programın bir bölümüne günde üç saat İngilizce kelime çalışması koyduysanız bunu hedefler listesinde yaptığınız gibi ikiye bölün ve günde bir buçuk saat İngilizce kelime çalışın. Bu, başlangıçta gözünüzün korkmaması ve daha kolay başarabileceğiniz hedefler ve planlar olması açısından önemli. Çünkü başardığınızı gördükçe daha çok çalışma isteği kazanacaksınız, böylelikle daha zor hedefler ve planlar için kendinize daha çok güveneceksiniz.

Kişisel gelişiminizi takip etmek

Şu ana kadar mutlu ve düzenli yaşam için azımsanmayacak bir yol katettik. Artık geriye yaptığımız planları, koyduğumuz hedefleri uygulamaya geçirdikten sonra kendi kendimize yaptığımız yaşam koçluğunun meyvelerini toplamak kaldı. Eğer koyduğumuz amaç ve hedeflere ulaşmak için yaptığımız plan programlara düzenli bir şekilde uyduysak yakın zamanda olumlu sonuçlar elde etmeye başlayacağız demektir. Bunun bir sonu yok, bu şekilde planlı ve programlı hareket ederek düzenli yaşam parolasıyla hayatımızın sonuna kadar kendimize daha mutlu bir hayat inşa etme şansımız var.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR