Perşembe, Mart 2, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaTeknoloji ve Yenilik DünyasıNASA'dan garip hamle! 24 ilahiyatçıyı işe alacak

NASA’dan garip hamle! 24 ilahiyatçıyı işe alacak

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), diğer gezegenlerde hayat bulunması ihtimaline karşı, bunun dini açıdan incelenmesi için 24 ilahiyatçıyı işe alacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2014 senesinde 1.1 milyon dolar hibe verdiği New Jersey’deki Princeton Üniversitesi İlahiyat Araştırma Merkezi’ndeki (CTI) programında bulunmak üzere 24 ilahiyatçıyı işe alacağını açıkladı.

Din insanları, bu çerçevede kutsal kitaplardaki dünya dışı hayat ile alakaları anlatıları analiz edecek.

NTV’nin haberine göre, CTI kuruluş amacını ‘teologları, bilim insanlarını, akademisyenleri ve politika yapıcıları küresel kaygılar hakkında birlikte düşünmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için bir araya getirmek olarak paylaşıyor.

İNSANLIĞIN AKLINI KURCALAYAN SORULARA CEVAP ARANACAK

Bununla beraber NASA program çerçevesinde, zamanın başlangıcından bu yana insanlığın aklını kurcalayan soruların yanıtını arayacağını duyurdu. Bu sorular arasında, ‘Hayatta olmak ne anlama geliyor?’, ‘İnsan ve uzaylı arasındaki çizgi nerede çekilmeli?’ ve ‘Dinler açısından uzayda yaşamın olması ne anlama geliyor?’ gibi sorular bulunuyor.

Cambridge Üniversitesi’nde biyokimya alanında doktora derecesine sahip olan rahip ve teolog Dr. Andrew Davison, NASA’nın işe alacağı 24 ilahiyatçı arasında bulunuyor.

Davidson, Cambridge Üniversitesi sitesindeki bir blog yazısında, “Dini gelenekler, insanlığın başka bir yerde bu tür bir yaşam doğrulamasında nasıl davranacağı hakkında önemli bir faktör olacaktır. Bu nedenle, NASA’nın Princeton’daki İlahiyat Araştırma Merkezi de dahil olmak üzere çeşitli ortak kuruluşlarla birlikte çalışarak astrobiyolojinin toplumsal etkileri üzerinde çalışmak önemlidir” açıklamasında bulundu.

Davison, ayrıca insanlığın diğer gezegenlerde hayat bulmaya yaklaştığına inandığını söyleyen Astrobiyoloji ve Hıristiyan Doktrini isimli bir kitabı gelecek sene yayınlamaya hazırlanıyor.

Davison, “Farklı dinlerdeki birçok öğreti uzayda hayat olabileceğine işaret ediyor” dedi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR