Çarşamba, Mart 1, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeOkul Masrafları Hangi Velilere Vergi Avantajı Sağlar?

Okul Masrafları Hangi Velilere Vergi Avantajı Sağlar?

Okul masrafları hangi velilere vergi avantajı sağlar sorusunun yanıtı; doktorlar, avukatlar, işletme sahipleri, ticari kazanç elde eden esnaflar gibi serbest meslek gruplarından kazancını yıllık olarak beyan edenlerdir. Kira geliri elde edenler arasında kâr payı ve temettü gelirini beyan edenler de eğitim harcamalarını gelirlerinden indirim hakkına sahip olurlar. 

İşçi sınıfına giren ücretli çalışanların büyük bir çoğunluğu yıllık beyanname verme gibi bir yükümlülüğe sahip olmadıklarından eğitim masraflarından vergi avantajı sağlayamıyorlar. 

Okul Masraflarında Vergi Avantajına Sahip Olmanın Gereklilikleri; 

Okul masrafları hangi velilere vergi avantajı sağlar, öncelikle yapılacak olan harcamaların kurumsal ya da gelir vergisi mükellefiyeti bulunan tüzel ya da gerçek kişilerden alınabilen belgelerle kanıtlanması gerekmektedir. Yani eğer çocuğunuz devlet ya da vakıf üniversitesine gidiyor ise okulun istediği kayıt ücreti için vergi avantajı sağlanamamaktır. 

Avantajdan faydalanabilmeniz için çocuğunuzun, kurumlar ya da gelir vergisinden mükellef olan; kreş, anaokulu, dershane, ilkokul ve lise gibi kurumlarda okuyor olması gerekmektedir. 

Vergi avantajından faydalanmak isteyenlerin söz konusu harcamaları Türkiye sınırları içerisinde yapması, yapılan harcamaların ise kişinin eşi veya küçük çocuklarına ilişkin olması gerekmektedir. 

Okul masrafları hangi velilere vergi avantajı sağlar sorusunda gelir vergisi beyannamesi verecek olan mükellefle birlikte oturan ya da mükellef tarafından bakımı yapılan kişinin (anne babasını kaybetmiş torunların, nafaka verilenlerin, evlatların vb.) ya 18 yaşını doldurmamış olması ya da okumaya devam edip 25 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.  

Öğrencilerin okullarına gitmek için kullandıkları servislerin şirketlerine ödenen tutarlar da gelir vergisinden düşülebilir, indirim olarak sayılabilir.

Ayakkabı ve okul forma harcamalarının, okulun öğrencilerine kullanımı zorunlu kılınmış ihtiyaç listesinde olduğunun kanıtı, ilgili kurumdan alınan belgeler ile ispatlandığı takdirde yıllık gelir vergisinde indirim olarak dikkate alınabilir. Kırtasiye ve kitap alışverişleri de bu vergi indirimlerine dahil olabilmektedir.

Okul masrafları hangi velilere vergi avantajı sağlar, maalesef ki öğrencilere okul tarafından yemek hizmeti sağlandığında bu hizmet eğitim hizmetlerinin bir parçası olarak görülmediği için velilerin okul yemeklerine ilişkin yaptığı harcamalar da vergi indirimleri kapsamına girmemektedir. 

Bunların yanı sıra çocuğunuz herhangi bir özel yurtta kalıyor ise bu yurtlara yaptığınız harcamalar da gider olarak sayılıp vergiden indirilebilir.

Çocuğunuzun illaki okula gitmesine de gerek yok, eğer yabancı dil kursuna ya da dershaneye gidiyorsa buraya yapacağınız harcamayı da gelirinizden indirme hakkına sahipsiniz. 

Peki Bu Vergi İndirimlerinin Tutarları Ne Kadar?

Yapılan eğitim harcamalarının hepsinin vergi indirimine tabii tutulması mümkün değil. İndirilebilecek azami tutar kişilerin gelirlerinin %10’u dur.
Örneğin; gelir vergisi mükellefiyetinizden dolayı yıllık 300 bin TL gelir beyan etmiş ve söz konusu yılda çocuğunuz için 40 bin TL eğitim harcaması yapmışsanız 4 bin TL’nin hepsini gelirinizden indiremiyorsunuz. İndirebileceğiniz tutar yıllık gelirin %10’u yani 30 bin TL’dir. Dolayısıyla sağlanan bu vergi avantajıyla beyan edeceğiniz gelirin tutarı 370 bin TL’dir.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR