Pazar, Ağustos 7, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaBlockchain ve NFT DünyasıOrkhan Mammadov, Azeri Halılarını NFT’ye Dönüştürdü

Orkhan Mammadov, Azeri Halılarını NFT’ye Dönüştürdü

Eserlerinde yapay zeka ile halı dokuyan ve geleneksel desenler işleyen sanatçı Orkhan Mammadov, bu kez Azerbaycan’ın kültürel mirası olan halılarını ‘Estetiğin Canlanması’ isimli eseriyle NFT’ye dönüştürüyor.

Eserlerinde yapay zeka ile halı dokuyan ve geleneksel desenler işleyen sanatçı Orkhan Mammadov, bu kez Azerbaycan’ın kültürel mirası olan halılarını ‘Estetiğin Canlanması’ isimli eseriyle NFT’ye dönüştürüyor. 150 binden fazla halı ve kilim görüntüsü içeren eser 27 Ocak’ta (yarın) sergilenecek.

Azerbaycanlı sanatçı Orkhan Mammadov eserlerinde bu halıları modern çağa taşıyor. Sanatçı ‘Estetiğin Canlanması’ adını verdiği NFT’sinde eski zamanlardan beri evlerin duvarlarında asılı duran el dokuması halıları kendi algoritmasıyla bir araya getiriyor.

Mammadov, yapay zeka aracılığı sosyal bilimler, veri boyama teknikleri, iplik simülasyonu ve renk verilerini kullanarak yeni, hayali ve spekülatif kilimler yaratıyor. NFT olarak bu halıların ilk kez metaverse’e girmesini sağlıyor.

150 Binden Fazla Halıdan 9 NFT Baskısı Sergilenecek

Dünyanın dört bir yanındaki müzelerde ve kütüphanelerde bulunan 150 binden fazla halı ve kilim görüntüsünü işleyerek eserlerinde kullanarak yeni spekülatif biçimler oluşturan sanatçı, bu eserleri dijital alanda koleksiyonerlere sunacak.

Koleksiyonerler, oluşturulan yeni halıların sürükleyici deneyimiyle birlikte sayısız halı stilinin arka plan hikayeleriyle de ilgilenebilecek. Bu şekilde 45 dakika boyunca 150 binden fazla sanat eseri ortaya çıkıyor. Sergi, Blackdove tarafından destekleniyor. Orkhan Mammadov bu sürükleyici deneyimden benzersiz 9 NFT baskısı üretecek.

‘Estetiğin Canlanması’ eseri 27 Ocak 2022 tarihinde Blackdove’un Instagram hesabında Türkiye saati ile 22.30’da canlı yayınla sergilenecek.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR