Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemOSB’lere elektrik kısıtlaması başlıyor, sanayi üretimi üç günlüğüne duracak

OSB’lere elektrik kısıtlaması başlıyor, sanayi üretimi üç günlüğüne duracak

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgazın 10 günlük kesintiye uğraması ile başlayan elektrik krizi büyüyor. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Bursa başta olmak üzere organize sanayi bölgelerine üç gün süreyle elektrik verilemeyecek. Kesinti nedeniyle birçok sektör neredeyse durma noktasına gelecek.

Sanayideki enerji krizi gittikçe büyüyor. İlk olarak fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında kısıtlanırken, alınan son kararla 24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerine (OSB)elektrik kısıntısı uygulanması yapılacak ve ülke sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak. Bu arada OSB dışındaki tesislerde de aynı kısıntının uygulanacağı belirtiliyor. Üretim şirketleri elektrik kısıntısından daha az etkilenmek için jeneratör teminine yöneldi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) elektrik kısıntısı uygulamasıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Yapılan açıklama ardından bazı OSB’lerde elektrik kesintisi başladı. Sanayicilere resmi yazıyla bilgilendirmede bulunan OSB’ler, 72 saatlik kısıtlamanın olacağı bildiriminde bulundu. Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli gibi sanayi şehirlerinde üç günlük elektrik kısıntısı nedeniyle üretimde ciddi anlamda düşüş yaşanması bekleniyor.

BAKAN DEVREYE GİRDİ, KESİNTİ “ARDIŞIK” OLACAK

Dünya gazetesinin haberine göre; TEİAŞ ilk açıklamayı OSB’lere yazı göndermeden, telefon aracılığıyla yaptı. Ancak OSB’ler durumu sanayicilere yazı ile duyurdu. Telefonla yapılan ilk bilgilendirmede kısıtlamanın Pazartesi, çarşamba, perşembe tam gün olacağı belirtildi. Sanayiciden gelen tepkiler üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuya müdahalesi sonucu kesinti günleri ardışık hale getirildi. Pazartesi, salı çarşamba tam gün olarak değiştirildi.

AYDINLATMA VE ISITMA İÇİN ENERJİYE İZİN

Alınan kararla tüm OSB’lerde aydınlatma ve ısınma amaçlı kullanılabilecek kadar enerji çekimine izin verildi. Belirlenen günlerde belirlenen rakamın üzerinde enerji çeken bölgelerin enerjisi TEİAŞ tarafından kesilecek ve cezai yaptırım uygulanacak.

‘TEMENNİMİZ, SORUNUN HASAR BÜYÜMEDEN ÇÖZÜLMESİ’

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinde üretimin ve ihracatın artış ivmesi gösterdiği bir dönemde OSB’lerde yaşanan elektrik kesintilerinin sanayicileri zorlamaya devam ettiğinin altını çizdi. İran’dan Türkiye’ye gelen doğal gazın 10 gün süreyle kesintiye uğraması ile başlayan elektrik kesintilerinin sanayi üretimini olumsuz etkilediğini ifade eden Kütükcü, “İran doğal gazının ülkemize arzında yaşanan kesinti ile birlikte önce sanayicilerimize, BOTAŞ tarafından doğalgaz kullanımı ile ilgili kapasitelerini yüzde 60 ile sınırlandırmaları yönünde bir karar geldi. Organize sanayi bölgeleri olarak bu süreci yönetmeye çalışırken, hemen ardından TEİAŞ organize sanayi bölgelerimize ortalama üç günü bulan elektrik kesintileri yapılacağını bildirdi. Organize sanayi bölgelerimiz şu anda bu süreci yönetmek, sanayicilerimizin üretim kayıplarını minimumda tutmak için olağanüstü gayret gösteriyor. Ancak buna rağmen şunu biliyoruz ki, üretimin ve ihracatın ivmelendiği bir dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin ekonomiye ve sanayi üretimine mutlaka olumsuz bir yansıması olacak” şeklinde konuştu.

OSTİM BAŞKANI ORHAN AYDIN: UMARIM KISA SÜREDE ATLATIRIZ

OSTİM Başkanı Orhan Aydın, sanayicilerle görüşerek en az zarar verecek şekilde bir kesinti planı yaptıklarını da vurgulayarak, kendi üyelerine uygun yöntemi belirlediklerini kaydetti. Orhan Aydın, “Arkadaşlarımıza söylenen, bir hafta sürecek bir zorluk, kesinti, inşallah bu sürede biter. Bir zorluk hali olduğu ortada, yöneticilere de yardım etmemiz lazım bu süreci atlatabilmek için. OSTİM’de üretimin arttığı bir dönemdeydik. Her ay elektrik talebi artıyordu, bu da üretim artışı anlamına gelir tabii. Umarım kısa sürede atlatırız” dedi.

KESİNTİ ÇİĞ SÜT ÜRETİCİSİNİ VURACAK

Ülke genelinde 24 Ocak’ta saat 00:00’ dan itibaren organize sanayi bölgeleri ve dışındaki sanayi tesislerinde haftanın 3 günü elektrik kesintisi uygulanacak. Sanayideki elektrik kesintileri çiğ süt üreticisini vuracak. Çiftçiden günlük süt alarak İşleyen süt fabrikaları elektrik kesintisi uygulanacağı için sütü işleyemeyecek. Süt fabrikaları elektrik kesintisi nedeniyle süt işleyemeyecekleri için üreticiden süt alamayacak.

KESİNTİ YAPILACAK GÜN VE SAATLER

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde Pazartesi tam gün 24 saat, perşembe ve cuma günleri de dahil 72 saat elektrik kesintisi uygulanması istendi.

Isparta Süleyman Demirel OSB’de ise, salı, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere toplam 72 saat elektrik kesintisi uygulamaları talep edildi.

Ankara’da OSB’lerin kesintinin “ardışık” değil, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü olması şeklinde bir formül geliştirdikleri belirtildi. Ancak bu durumun değişebileceği de belirtiliyor.

Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) sanayiciye elektrik kısıtlaması uygulayacağını açıklaması sektörde endişe ve paniğe neden oldu. “Sanayide darbe üstüne darbe yiyoruz” diyen patronlar cumartesi günü yapılan görüşmede hükümetten muafiyet talep etti. Bazı işletmeler cezaya rağmen üretime devam edeceğini belirtirken bazı patronların çalışanlarını yıllık izne çıkarma hazırlığına başladığı ifade edildi.

ELEKTRİK KULLANANA CEZA

Dünya’nın aktardığına göre cumartesi günü uygulamanın ilk adımı sanayi bölgelerinin tek tek TEİAŞ tarafından aranmasıyla atıldı. Sanayiciye yazılı bir belge yollanmazken, 72 saatlik kesintiye uymayacaklar için “cezai müeyyidesi olacak” denildi. Bazı sanayi bölgeleri kesintinin ardışık günlerde yapılması ve bu günlerde işçilerinin yıllık izin kullanmasını sağlarken, enerji yoğun sektörler fırınlarını durdurmamak için muafiyet istedi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR