Pazar, Mart 5, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomi‘Otobüs bileti fiyatları yüzde 150 arttı’

‘Otobüs bileti fiyatları yüzde 150 arttı’

Obilet CEO’su Yiğit Gürocak, akaryakıt fiyatlarının otobüs ve uçak bileti fiyatlarına yansıdığını, otobüs bileti fiyatlarında yüzde 150’ye varan artış olduğunu belirtti.

Online otobüs, uçak ve feribot bileti platformu Obilet.com CEO’su Yiğit Gürocak, otobüs bilet fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Geçen Ramazan Bayramı’nda şehirlerarası seyahat kısıtlamaları devam etmiş, satış miktarları düşük kalmıştı. Dolayısıyla bu Ramazan dönemiyle bir önceki Kurban Bayramı’nı mukayese, çok daha gerçekçi olur” diyen Obilet CEO’su Yiğit Gürocak, Bloomberg HT’den Hande Berktan’a konuştu:

OTOBÜS YÜZDE 150, UÇAK YÜZDE 125 ZAMLANDI 

“Bu yıl otobüste yüzde 150, uçakta ise yüzde 125 artış oldu. 2022 ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre seyahat sektörü önemli toparlanma gösterdi. Otobüs sektörü ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 civarında toparlanırken yurtiçi uçuşlarda yüzde 37 toparlanma oldu. DHMİ dış hatlarda seyahat kısıtlamasının kaldırılmış olmasıyla dış hat yolculuklarında yüzde 126 artış gözlemlendi” dedi.

EN YÜKSEK ARTIŞ ULAŞIM SEKTÖRÜNDE OLDU 

Enflasyonda en yüksek artış olan sektör ulaşım oldu. Ulaşım anlamında yüksek akaryakıt, otoyol geçiş maliyetleri, transfer ücretleri nedeniyle otobüs seyahatleri yeniden keşfedildi. Toplam bilet tarafının havayolu sektöründe yüzde 60’larda, diğer yanda otobüste ise bilet alım oranı yüzde 25’lerde. Otobüs fiyatlarında yıllık fiyat artışı yüzde 150 oldu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR