Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemPetrolün varili 139 doları gördü, yeni akaryakıt zamları yolda

Petrolün varili 139 doları gördü, yeni akaryakıt zamları yolda

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı düşündüklerine dair açıklamasından sonra Brent ham petrolün varili, 120 dolardan 139 doları gördü. Yeni gelişme akaryakıt ürünlerine yüklü miktarda zam geleceğinin işareti olarak değerlendirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, katıldığı bir TV programında “Rusya’nın ülkelerimize petrol satışını yasaklamayı Avrupalı ortaklarımızla aktif bir şekilde tartışıyoruz.” dedi. Bu açıklamanın ardından borsalarda ilk işlemlerin başlamasıyla brent pertol fiyatı 139 dolara çıktı. Ardından 130 dolara gerileyerek sabitlendi. Bu gece motorine 1 lira 44 kuruş, benzine 57 kuruş zam bekleniyor.

TARİHİ ZİRVEYİ GÖREBİLİR

Böylece haftanın ilk işlem gününde petroldeki günlük fiyat artışı yüzde 10’a yaklaştı. Petrol fiyatları savaşın seyrine göre tüm zamanların zirvesi olan 147,50 doları görebilir. Bazı analistler Ukrayna krizinin jeopolitik etkisi nedeniyle temmuz 2008’de ulaşılan zirvenin aşılabileceğini düşünüyor.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bank of America baş ekonomisti Ethan Harris, Rusya’nın enerji ihracatının kesilmesinin “küresel piyasalar için büyük bir şok” olacağını belirterek Rusya’nın 5 milyon varillik kaybının petrol fiyatlarını varil başına 200 dolara çıkarabileceğini belirtti.

Yeni yaptırım planlarının açıklanmasıyla petrol dışında diğer piyasalar da etkilendi. Borsalar haftaya kayıpla başladı. Emtia fiyatlarında ise büyük artış görüldü.

YÜZDE 21 ARTTI

Sözcü’nün aktardığına göre petrolde görülen yüksek fiyatlar, tüketicilerin yüksek enerji ve benzin maliyetleriyle katlanması anlamına geliyor. Yakıt fiyatları enflasyon üzerinde de doğrudan baskı yapan bir etken. Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta yüzde 21 artmıştı. Petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle Türkiye’de benzin fiyatlarına da ardı ardına zamlar gelmişti.

AKARYAKITTA YENİ ZAM YAĞMURU YOLDA

Petrol fiyatları, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının doğrudan belirlenmesinde önemli bir etken. Petrol fiyatlarındaki sert artış nedeniyle akaryakıtta zam yağmurunun bu hafta da sürmesi bekleniyor. Son olarak bu gece litre fiyatının motorinde 1 lira 44 kuruş, benzinde 57 kuruş zamlanması bekleniyor.

Zammın ardından benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 18,67 TL’den 19,24 TL’ye, Ankara 18,77 TL’den 19,34 TL’ye, İzmir’de 18,79 TL’den 19,36 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı İstanbul’da 19,75 TL’den 22,19 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 19,86 TL’den 22,30 TL’ye yükselecek.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR