Cumartesi, Şubat 25, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemRusya, Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz akışını durdurdu

Rusya, Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz akışını durdurdu

Rusya, doğalgazı ruble ile almayı reddeden Polonya ve Bulgaristan’a gaz akışını durdurdu. Polonya hükümeti, Rus gazının ruble olarak ödenmesi talebinin Yamal sözleşmesinin ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Rusya’dan Avrupa ülkelerine ilk enerji yaptırımı geldi. Dünyanın en fazla doğalgaz ihraç eden ülkesi olan Rusya, Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz akışını durdurdu. Polonya ve Bulgaristan’daki yetkililer, Rusya’nın Çarşamba gününden itibaren ülkelerine olan doğalgaz dağıtımını askıya aldığı açıkladı.

Doğalgaz akışının durdurulması ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ödemeleri Ruble olarak yapılmasına karar vermesinin ardından geldi. Avrupa ülkeleri enerji ithalatının yaklaşık yüzde 60’ını euro, kalan kısmını ise dolar olarak ödüyor. Avrupalı liderler ise doğalgazın ruble ile satın alınmasına karşı.

İLK KURBANLAR BURGARİSTAN İLE POLONYA OLDU

Bulgaristan, Rusya’dan aldığı doğalgazın yerini alacak alternatif kaynaklar bulmak için devlet gaz şirketleriyle birlikte çalıştığını söyledi. Hükümet, 6,5 milyonluk Balkan ülkesi gazının yüzde 90’ından fazlasını Rus ithalatından sağlamasına rağmen, şimdilik gaz tüketimine herhangi bir kısıtlama getirilmeyeceğini söyledi.

Vladimir Putin’in kararı sonrası Bulgar hükümeti, “Rusya’nın iki aşamalı bir ödeme prosedürü önerisi mevcut sözleşmeye aykırıdır ve Bulgaristan için Rusya’dan herhangi bir gaz teslimatı almadan ödeme yapmak da dahil olmak üzere önemli riskler taşımaktadır” dedi.

Polonya’nın devlet doğalgaz şirketi PGNiG, Gazprom tarafından Yamal-Avrupa boru hattı üzerinden teslimatların Çarşamba günü durdurulacağının kendisine bildirildiğini söyledi. Yamal boru hattı, doğalgazı Rusya’dan Belarus üzerinden Polonya ve Almanya’ya taşıyor. Polonya, yılda yaklaşık dokuz milyar metreküp Rus gazı alıyor. PGNiG, Rus gazının ruble olarak ödenmesi talebinin Yamal sözleşmesinin ihlali anlamına geldiğini söyledi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR