Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiSaatleri sabitleme enstitüsü

Saatleri sabitleme enstitüsü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’in, kalıcı yaz saatine geçişle birlikte 6 milyar lira tasarruf sağlandığını açıklaması, uygulamayı tekrar tartışmaya açtı.

Türkiye, 2016 yılından bu yana kalıcı yaz saatini kullanıyor. Ancak saat dilimi sabitlenirken ülkenin bulunduğu meridyendeki kış saati yerine yaz saatinin tercih edilmesi, Türkiye’nin batısında yaşayan insanların karanlıkta uyanmasına neden oluyor. Kış aylarında ülkenin doğusundaki şehirlerde hava sabah saat 07.00’de aydınlanırken, İstanbul’da güneşin doğması saat 08.00’i buluyor.

Bu da tartışmaları beraberinde getiriyor…

İBB Başkanı İmamoğlu da geçen hafta sabit saat uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini çağrısını yapmıştı: “Hiçbir tasarrufa yol açmadığı gibi vatandaşların güne karanlıkta başlamalarına, çocukların okula karanlıkta gitmesine, milli maçları izlemek için bile gece yarılarına kadar beklemek gerekiyor.”

Dönemin bakanı Berat Albayrak, sabit saat dilimine geçişte İTÜ raporunu dayanak olarak aldıklarını söylemişti. Erişimin sağlanamadığı raporla ilgili İTÜ, 10. Uluslararası Temiz Enerji Sempozyumu’na dair bildiriler kitabındaki bir makaleyi referans gösteriyor. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği bölümünden Nida Doğan, Ömer Akbal ve Ahmet Duran Şahin’in makalesi, kış saati uygulamasının elektrik tüketimini yüzde 5.4 ila yüzde 7.3 arasında artırdığını savunuyor.

Yaz saati uygulamasının etkilerinin ilk kez görüldüğü 2016 Kasım ayında, elektrik tüketiminin 2015’in aynı ayına göre yüzde 6.5 arttığı ortaya çıkmıştı.

2016’daki elektrik tüketimi, 2015’e göre yüzde 4.3 artışla 277.2 milyar kilovat saate ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Bakan Dönmez’e göre geçen beş yıllık sürede 6.82 milyar kilovatsaat tasarruf sağlandı. Bunun da parasal karşılığı yaklaşık 6 milyar liraya tekabül ediyor. Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) raporunda ise tasarrufun aksine, sabit saat diliminin fazla elektrik tüketimine yol açtığı öne sürülüyor.

Ancak Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Sinan Küfeoğlu’nun 2010-2020 yılları arasındaki elektrik tüketimi, elektrik fiyatları ve meteorolojik gerçek verileri kullanarak yayınladığı makale, söz konusu uygulamanın tasarrufa veya israfa bir etkisi olmadığını ortaya koydu.

Küfeoğlu, hem İTÜ raporunun hem de EMO raporunun bilimsellikten uzak olduğunu düşünüyor: “‘Tasarruf yapıyoruz’ diyen de ‘İsraf yapıyoruz’ diyen de bilimsel olarak saygın çalışmalar değil.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR