Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiSanayide elektrikler kesiliyor, gıda fiyatları artacak

Sanayide elektrikler kesiliyor, gıda fiyatları artacak

Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, 3 günlük elektrik kısıtlamasının maliyetleri daha da artıracağını kaydederek, “Kesinti gıda fiyatlarına yansıyacaktır. Çünkü işçiler gelecek ve diğer maliyetler yerinde sayacak ama üretim yapılamayacak” dedi.

Alınan son kararla bugünden itibaren ülkedeki tüm Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) elektrik kısıntısı uygulaması yapılacak. Sanayi üretimi duracak, ancak yetkililer kesintinin vatandaşı da olumsuz etkileyeceğını belirtiyor. Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, “Kesinti maliyetleri artıracaktır. Bu da gıda fiyatlarına yansıyacak. Ayrıca karar üretim kaybına neden olacak. Raflarda ürün bulunması zorlaşacak” dedi.

‘TÜM SEKTÖRLERİ ETKİLİYOR’

Elektrik kesintisi başta temel gıda üretimi olmak üzere otomotivden tekstile üretimde sürekliliğin sağlanması gereken demir-çeliğe kadar tüm ağır sanayi sektörlerini etkileyecek. Kesintilerinin gıda fiyatlarını artıracağından endişe edilirken, sektör temsilcileri muafiyet talebinde bulundu. Kesintisi nedeniyle yine çiftçiler mağdur edilecek. Çiftçiden günlük süt alarak işleyen süt fabrikaları sütü işleyemeyecek. Bu nedenle de üreticiden süt alınmayacak.

‘GIDA FİYATLARINA YANSIYACAK’

BirGün’ün aktardığına göre TMSD Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, özellikle temel gıda üretiminin elektrik kısıtlamasından muaf tutulması gerektiğini belirtti. Külahçıoğlu, “Üç gün ciddi üretim kaybına neden olacak. Tedarik zincirinde kırılma yaşanacak. Bu da raflarda ürün bulunmasını zorlaştıracak” dedi.

MALİYETLERİ ARTIRACAK

3 günlük kısıtlamanın maliyetleri daha da artıracağına vurgu yapan Külahçıoğlu, “Gıda fiyatlarına yansıyacaktır. Çünkü işçiler gelecek ve diğer maliyetler yerinde sayacak ama üretim yapılamayacak. Niye bu duruma geldik anlamak çok zor. Tüm kurumlarla konuşuyoruz ancak neden böyle bir kısıtlamaya gerek duyulduğuna ilişkin bir cevap alamadık. Hem tüketici hem de üretici açısından bir an önce çözüme ulaşması lazım” ifadelerini kullandı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR