Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemSimitin fiyatı 5 TL’ye gidiyor

Simitin fiyatı 5 TL’ye gidiyor

Fiyatı ekmeği geçen simide yeni bir zam daha yolda. Halen 3 liradan satılan Ankara simidi önce 4, sonra 5 lira oluyor.

Ankara Simitçiler Odası, simit fiyatının 4 liraya çıkarılmasını istedi. Simit mart ayında da 5 lira olacak. Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, “100 esnaf kriz nedeniyle dükkanını kapattı, bu gidişle zam olmazsa 100 esnaf daha kapatacak” dedi.

Simitçiler Odası tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne gönderilen yazıda, “50 kilogram un 390 lira, 25 kg susam 850 lira. Elektrik, yakıt, personel ve kira arttı” denildi ve zam istendi.

ESNAF ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞIYOR

Sözcü’nün aktardığına göre simit, açma, poğaça ve döner pidesi fiyatının 4 liraya çıkarılması istenen yazıda, “Pandemi sürecinin maddi-manevi yorgunluğu, dolar kurunun aşırı değişkenlik göstermesi ve elektrik, su, doğalgaz, personel, kira giderleri ve içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar sebebiyle esnafımızın zor şartlarda faaliyet gösterdiği de göz önünde bulundurularak, yeniden fiyat listesinin tespit edilmesi zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Simit ve unlu mamullerdeki malzeme artışına da dikkat çekilerek, 25 kg susamın 850 TL, 50 kg unun 390 TL ve 1 koli mayanın 160 liraya çıktığı kaydedildi. Geçen yıl ortalama elektrik faturasının 5-7 bin iken bu yıl 10-12 bin liraya, yakıt giderlerinin ise 9-10 bin liradan, 16-18 bin liraya yükseldiği belirtildi.

YÜZLERCE ESNAF KEPENK İNDİRİYOR

Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, pandemi dolayısıyla 100 simit dükkanının kapandığını söyledi. Delibaş, “Böyle giderse 100 işyeri daha kapanacak. Simitte 4 lira için onay bekliyoruz. Esnafımız sadece ayakta kalmak için tabiri caizse ‘can havliyle’ çalışmaya devam ediyor. Bir arkadaşımıza 50 bin lira elektrik faturası geldi. Bu yükün altından nasıl kalkacak? Simit, mart ayında da 5 liraya çıkar. Böylelikle çay-simit hesabı da çöktü. Bir simit bir çay, 10 lira olacak” dedi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR