Çarşamba, Şubat 22, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemSON DAKİKA: Kabine Toplantısı kararları ve sonuçları açıklandı! Müjdeli açıklamalar peş peşe...

SON DAKİKA: Kabine Toplantısı kararları ve sonuçları açıklandı! Müjdeli açıklamalar peş peşe geldi

Kabine Toplantısı kararları ve sonuçları, 20 Aralık Pazartesi günü için önemli konu başlıkları arasında yerini aldır. Son olarak 8 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen kritik toplantı yeni haftada 20 Aralık Pazartesi günü düzenlendi. Başkan Erdoğan’ın liderliğinde yapılacak olan toplantıda koronavirüs salgını, ekonomi gündemi, aşılarda son durum gibi önemli konuların yer aldı..

Kabine Toplantısı sonuçları ve kararları, gündemin en önemli konusu oluyor. Yılın son Kabine Toplantısı olması sebebiyle önemli konular kritik toplantıda ele alınacak. Memur ve emekli maaşlarına yönelik konular, ekonomik gündem, salgının seyri gibi başlıkların ele alınması bekleniyor. Bu kapsamda; Kabine Toplantısı açıklanıyor! Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı sonuçları ve kararları..

Başkan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“BAŞARILI BİR ZİRVE OLDU”

“Geçtiğimiz hafta İstanbul’da çok geniş bir katılımla Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Daha önce yaptığımız iki zirvenin ardından Afrikalı liderleri bir kez daha ülkemize davet ettik. Hamd olsun öncekiler gibi başarılı ve verimli bir zirve oldu. Arkadaşlarımızla bölgesel konuları ve ikili ilişkileri değerlendirme fırsatımız oldu. Liderlerle baş başa görüşmeler yaptık. Kıtanın, önümüzdeki 5 yılda güvenlik, sağlık ve tarım kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik atılabilecek adımları ele aldık. Afrika ile ticaretimizi 5,4 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkardık.”

“BİZ AFRİKA’YI, 21. YÜZYILA DAMGA VURACAK BİR GÜÇ OLARAK GÖRÜYORUZ”

“Önce hedefimiz, ticareti 50 milyar, ardından 75 milyar dolara çıkarmaktır.

Biz Afrika’yı bir sorun olarak görmüyoruz. Bilakis, 21. yüzyıla damga vuracak bir güç olarak görüyoruz. Tarihinde sömürgecilik gibi bir ayıbı olmayan ülke olarak, kazan-kazan anlayışıyla ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

TBMM’DEKİ BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

“TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri geçtiğimiz cuma günü tamamlayarak kabul edilen 2022 yılı bütçesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Oldukça uzun ve zorlu geçen bir süreç oldu. Bu yılki görüşmeler toplam 385 saati aşkın sürmüştür. Bütçemiz 67 stratejik programla, Türkiye’yi ihracat, yatırım yoluyla büyütmeye katkı sağlayacak. Yeşil Kalkınma Devrimi’ne uygun adımları da içeren bütçemiz yenilikçi yönleriyle ön plana çıkmaktadır.”

“HER ALANDA DÜNYAYA DUDAK ISIRTACAK ADIMLAR ATTIK”

“Türkiye yüzde 5,1’lik büyüme göstermiş bir ekonomiye sahiptir. Her yıl ekonomimizi büyüterek Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir başarıya imza attık. 2020 yılında yüzde 1,8 büyüdük. İstihdamımızı 19 milyondan 29 milyona yükseltmek suretiyle milletimizin iş ve aş sahibi olmasını sağladık. Eğitimde, sağlıkta, enerjide, tarımda ve dış politikada… Tüm dünyada her alanda herkese dudak ısırtacak adımları attık.

Bu süreçte hangi engellerle karşılaştığımızı en iyi aziz milletimiz biliyor. Nice engeli aşarak ülkemizi bugünkü seviyesine getirdik. Türkiye’yi dünyanın en iyi 10 ekonomi arasında sokarak küresel ligin en üst seviyelerine çıkarmaya çalışıyoruz.”


“TÜRKİYE’Yİ EKONOMİDE AYNI BAŞARIYA ULAŞTIRACAĞIZ”

“Türkiye’yi ekonomide de aynı başarıya ulaştırmaya kararlıyız. Fahiş fiyat artışlarının yol açtığı sıkıntılar elbette hepimizin canını yakıyor. Bu sıkıntılarla başa çıkabilecek iradeye biz sahibiz. Hükümet olarak gerekli adımları atıyoruz. Stokçuluk ve fahiş fiyatlarla ilgili bakanlıklarımız ve ilgili kurumlarımız harekete geçmiştir. Meclisimiz de stokçulara ağır cezalar içeren kanunu kabul ederek buna katkı sağladı.”

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

“Asgari ücrette yüzde 50’nin üzerinde artış yaparak 4250 liraya çıkardık. Gelir ve damga vergisini kaldırarak işverenlerimizin yükünü 450 lira azalttık. Yeni asgari ücretin işverenlerimize, çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

“YENİ ARAÇLARI DEVREYE ALIYORUZ”

“Kurdaki dalgalanmaları durdurmak için serbest piyasa ekonomisi içinde yeni araçları devreye alıyoruz.

Dövizin getirise TL’de kalarak ulaşılacak araç geliyor. Bankada parası olan hiçbir vatandaşımızın bundan sonra kur daha yüksek olacak diye bir endişesi olmayacak.

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan firmalara doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla kur rakamı verilecek. Bu işlem sonucunda ortaya çıkabilecek kur farkı ise ihracatçı firmamıza ödenecek.

Şirketler tarafından ödenecek temettüdeki stopajı düşürüyoruz. DİBS’e ilgiyi artırmak için stopajı sıfıra indiriyoruz.”

MEMURLARA MÜJDE

“Asgari ücretin gelir ve damga vergisinden muaf olması uygulamasını tüm çalışanlarımızı kapsayacak şekilde genişletmiştik. Memurlarımızı da bu kapsama dahil ederek, fiilen ücretlerinin artmasını sağlıyoruz.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR