Pazartesi, Mart 6, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemSon Dakika: Tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakılacak

Son Dakika: Tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakılacak

Asgari ücretteki indirim sadece asgari ücrette değil, tüm ücretlerde asgari ücrete tekabül eden kısım için geçerli!

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş: Tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakılacak, vergi istisnası 18,5 milyon işçi ve memuru kapsayacak.

Ücretler üzerindeki gelir vergisi indiriminin asgari ücretle sınırlı tutulması üzerine başlayan tartışmalar sürerken, AK Parti’den konuyla ilgili önemli bir açıklama geldi.

Asgari ücretlilere yapılması planlanan vergi istisnasının 18,5 milyon ücretli çalışanı kapsayacak

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kazançlarının vergi dışı bırakılacağını duyurdu.

Kaynaklar, asgari ücretteki vergi muafiyetinin kapsamının genişletilebileceğini belirterek, konunun Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile AK Parti Meclis Grubu’nun katılacğı dar kapsamlı bir toplantıda ele alınacağını bildirdiler. Kaynaklar, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da aktarılarak bir karar alınacağını vurguladılar.

Gelir Vergisi ve Damga Vergisi’ tüm ücretli çalışanların asgari ücrete kadar olan tutarları için kaldırılacak, böylece Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tüm ücretli çalışanlar için tarihe karışacak..

Meclis’e sunulan yasa teklifinin ilk haline göre, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi sadece asgari ücretin brüt tutarını aşmayanların ücretleri için kaldırılacaktı. Buna göre ‘asgari ücretli olarak çalışanların’ ücretleri gelir ve damga vergilerinden istisna tutulacaktı.

Ancak asgari ücretin üzerinde maaş alanlardan yine Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesilmeye devam edilecekti. Bu çalışanlara medeni durum ve çocuk sayısına göre AGİ ödenecekti.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Tüm işçilerin ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmında Gelir ve Damga vergileri kaldırıldı” açıklamasını yapmıştı. Verilen bu söz yeni yasa teklifiyle boşa düşmüştü.

Şimdi AKP bu düzenlemede geri adım attı. AKP’li Elitaş, “Tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakılacak” dedi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR