Salı, Ağustos 9, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemSon Dakika:8000 Polis Alımı Yapılacak

Son Dakika:8000 Polis Alımı Yapılacak

Polis Akademisi Başkanlığı 8 bin polis alımı için 28. dönem POMEM sınavı giriş duyurusunu yayımladı.

Polis Akademisi Başkanlığı Tarafından Yapılan Duyuru:

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine önlisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 6.400 lisans (5.120 erkek ve 1.280 kadın), 1.600 önlisans (1.280 erkek ve 320 kadın) olmak üzere toplam 8.000 öğrenci alımı yapılacaktır.

Alıma ilişkin esaslar 27.12.2021 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) açıklanacaktır.

Resmi Gazete 21 Aralık 2021 tarihli polis alımı için yönetmelik değişikliği yapıldı. Polis Akademisi Başkanlığı, POMEM ve PMYO polis alımı için yeni giriş şartları ilave edildi. Resmi Gazete ile yürürlüğe giren yönetmeliğe göre 28. Dönem polis alımında geçerli olacaktır.

2022 güncel polis alımı başvuru şartları neler oldu? 28. Dönem POMEM Polis alımı ilanını bekleyen adayları ilgilendiren yönetmelik yürürlüğe girmesi ile ilan yayınlanacak mı diye merak konusu oldu.

POMEM ve PMYO Yönetmeliklerinde Değişiklik!

POMEM ve PMYO giriş yönetmeliklerindeki değişikliğe göre YKS, KPSS, Sınav ücreti ve değerlendirmeleri içeriyor. Geçen yıl aralık ayında ilan yayına çıkmıştı. 2022 polis alımı Ocak ayı gibi beklenebilir.

İlanlara anlık ulaşma için sosyal medyalarımızı veya cep uygulamamızı indirerek anlık haber alabilirsiniz. İşte yönetmelik değişikliğinin tamamı;

MADDE 1 – 17/5/2008 tarihli ve 26879 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş, aynı maddenin mülga ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiş, üçüncü ve dördüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve beşinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.
“Başvuruların hangi tarihler arasında ve nereye yapılacağı ile başvuru tarihlerinin değiştirilmesi veya süresinin uzatılmasına ilişkin hususlar her dönem için Başkanlıkça belirlenir.”

“(2) Adayların ön başvuruları, elektronik ortam üzerinden alınır. Eksik bilgi ve belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular ile başvuru zamanı geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.”

“(3) ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; Bakanlık onayı ile belirlenen puan türü ya da türlerinden ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için bu hüküm uygulanmaz.

(4) Başvuruda bulunan adaylardan Başkanlıkça belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Ücretler Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılır. Şehit ve vazife malulü eş ve çocuklarından sınav ücreti alınmaz.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

POMEM ( Polis Meslek Eğitim Merkezleri ) Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1 – 6/6/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş, aynı maddenin ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Başvuruların hangi tarihler arasında ve nereye yapılacağı ile başvuru tarihlerinin değiştirilmesi veya süresinin uzatılmasına ilişkin hususlar her dönem için Başkanlıkça belirlenir.”

(2) Adayların ön başvuruları, elektronik ortam üzerinden alınır.

(3) Adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlık onayıyla belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda başvurunun olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir. Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için bu hüküm uygulanmaz.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

2022 Güncel Polis Alımı Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Önlisans, lisans mezunları olmak şartıyla aynı zamanda bunlara da denk olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul görülen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişiler başvuru yapabilir.

ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında lisans programı için P3’den 60 ve üzeri almak Önlisans programlarına ise P93 puan türünden 65 üzeri ve puan almak gereken şartlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra 18 yaşını doldurmuş 30 yaşından ise küçük olmak gerekmektedir.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR