Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeE-Ticaret MuhasebesiSosyal Satış Platformlarında Merak Edilenler ve Mükellefiyet

Sosyal Satış Platformlarında Merak Edilenler ve Mükellefiyet

Mükellefiyet nedir?

Mükellefiyet kelime anlamı olarak yükümlülük demektir. Hukuki terim anlamı iste devletin kişilerin rızasını gözetmeksizin zorunlu saydığı görevlerdir. 

Mükellefiyet kelimesinin kanunlar aracılığıyla yapılan tanımına göre, kişi mükellefiyet esaslarınca düzenlenmiş olan görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğü yerine getirmediği taktirde yaptırım ile karşılaşır. 

Kanunlarla borç veya görev yüklenen bireye mükellef adı verilmektedir. Vergi kanununca vergi borcu bir mükellefiyettir. Vergi borcu ödemekle yükümlü olan insanlar ise mükelleftir. 

Kanunlar kapsamınca dar ve tam olmak üzere iki çeşit mükellefiyet bulunmaktadır. Türkiye’de yaşayan yerleşik kişiler tam mükellef, Türkiye sınırları içerisinde yaşamayan fakat gelirini Türkiye sınırları içerisinden elde eden kişiler ise dar mükellefiyet kapsamında değerlendirilir. 

Mükellefiyet yazısı dilekçeyle başvurularak vergi dairelerinden alınan bir yazıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesi üzerinden başvuru dilekçesi online olarak hazırlanabildiği gibi gib.gov.tr adresi üzerinden de bu yazıyı hazırlama olanağı vardır.


Birey olarak satış faaliyetine başlayacak olan gelir vergisi mükellefi, bir sermaye şirket kurarak faaliyete başlayacaksa kurumlar vergisi mükellefi sayıldığından vergi yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.

Elektronik ticaret, fiziki anlamda tarafların karşı karşıya gelmeden dijital ortamlar aracılığı ile gerçekleştirilen her türlü alım ve ya satım işlemi olarak tanımlanmaktadır.  

İnternetten Yapılan Satışlarda Vergi Muafiyeti Uygulanmakta Mıdır?

GVK ya göre belli başlı bir grup faaliyetin gelir vergisine dahil olmadığı düzenlenmiştir. Bu bilgi dahilinde aşağıda listelenen şartların tümünü barındırarak yine aşağıda listelenen ürünleri üreten ve internet ya da benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanların elde ettikleri gelir, gelir vergisinden muaf sayılacaktır:

  • Sanayi tipi veya seri üretim yapabilen aletlerle makineleri kullanmadan  
  • Dışarıdan işçi çalıştırılmadan
  • İkamet edilen evde üretilen
  • Dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, avlu, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü işleri, ip ve urganları kırpıntı deriden üretilen mamûller, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri
  • İşyeri açmadan gerçekleştirdikleri satış tutarı, işlemlerin yapıldığı yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını geçmediği taktirdi bu kişiler gelir vergisinden muaftırlar. 

Vergi Ödemeden Satış Yapmanın Cezası Var Mıdır?

Mükellefiyet nedir, sorusunun tanımında da belirtildiği üzere, mükellefiyet devletin kişinin rızasına bakmaksızın ona yüklediği yükümlülüktür. Vergi ödemek ise bir mükellefiyettir. 

Maliye Bakanlığı son zamanlarda gayri resmi yöntemlerle e-ticaret üzerinden gelir elde edenleri yakından takip etmeye başlamış bulunmaktadır. Bütün vergisiz satışların cezai yaptırımı olduğu gibi Instagram ya da diğer online platformlar, sosyal medyalar üzerinden vergi mükellefiyeti olmadan kazanç elde edenlerin tespitinde cezai işlem uygulanmaktadır.
İnternet üzerinden herhangi bir platform kullanılarak yapılan satışta kazanç sağlayan kişi her ne olursa osun vergi mükellefi sayılmaktadır. Bu kişilerin söz konusu her satış adına fatura ve irsaliye düzenlemesi gerekmektedir.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR