Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeS&P’den uyarı: Türkiye’de enflasyonu kontrol altına almak artık daha zor

S&P’den uyarı: Türkiye’de enflasyonu kontrol altına almak artık daha zor

S&P, Ukrayna ve Rusya’daki gelişmelerle birlikte önümüzdeki günlerde enflasyonu kontrol altına almanın Türkiye için daha da zor olacağını söyledi. Kuruluş, Merkez Bankası’nın güvenirliğinin azaldığına da dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yıllık yüzde 61 olarak açıkladığı enflasyon oranı sonrası dev bankalardan yeni tahminler gelmişti. Son olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notunu düşüren Standard & Poor’s’tan (S&P) Türkiye’ye enflasyon uyarısı geldi.

S&P EMEA Ülke Notları Direktörü Maxim Rybnikov, Ukrayna ve Rusya’daki gelişmelerle birlikte önümüzdeki günlerde enflasyonu kontrol altına almanın Türkiye için daha da zor olacağını söyledi.

Rybnikov, “Yerel ve yabancı para birimi kredi notu Türk hükümetinin ve yerel para biriminin notu demek oluyor. Burada TL ile olan borç bakılıyor. Yerel ve yabancı para birimi arasındaki farklılık çok nadir görülen bir şey, şu an 137 hükümete bakıyoruz bunların sadece 12’sinde böyle bir durum var” dedi.

‘MERKEZ BANKASI’NIN GÜVENİRLİĞİ AZALDI’

Rybnikov şöyle devam etti:

“Kendi para birimi bağımsız bir şekilde dış değerlerden etkilenmeden yönetmesi veya faizlerini dış değerlerden bağımsız olarak belirlemesinden bahsediyoruz. Devlet artan bir şekilde müdahalelerde bulundu. Aralık’taki adımlarla döviz kuru dengelenmeye çalışıldı. KKM’lerin uygulandığını gördük. Bu noktada döviz kurunu etkileyen çalışan durumlar olduğunu gördük.

Rusya’daki ve Ukrayna’daki gelişmeleri takip edersek önümüzdeki günlerde enflasyonu kontrol altına almak daha zor olacak çünkü enerji ve buğday fiyatları çok önemli ama temel olarak Merkez Bankası’nın güvenilirliği azaldı.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR