Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilStres Yönetimi Mümkün mü?

Stres Yönetimi Mümkün mü?

Stres yönetimi, günlük yaşamımız için son derece gereklidir. Stres, kendimizi zaman zaman içinde bulduğumuz sıkıntılı durumlardır. Stres içerisinde olduğumuzda bedenimiz bazı tepkiler verir. Stresin önüne geçilmediği takdirde ve artık öfke nöbetlerine varacak kadar stres altında olduğumuzda, durumu kontrol altına almakta fayda var. Bunun için profesyonel desteğe başvurabiliriz. Durum bu kadar ciddileşmeden önce stresle başa çıkma ve stres yönetimi konusunda kendimizi geliştirirsek, daha büyük problemler ile karşı karşıya kalmayız. 

Stres, Bana Ne Gibi Zararlar Verir?

Stres, düşük seviyede ve kontrollü olduğu sürece insanı motive eden, harekete geçiren bir duygudur. Ancak gerek fiziksel gerek ruhsal olarak bizi iyiden iyiye yormaya başladığında kalıcı hasarlara yol açacak kadar zararlar görebiliriz. 

Stresliyken gereğinden fazla gergin, mutsuz ve tatminsiz hissederiz. Stresin yarattığı olumsuz düşünceler davranışlarımıza da yansır. İnsanlarla olan ilişkilerimiz de bu durumdan olumsuz etkilenir. İnsanlara karşı tahammülsüzleşme, bir konuda uyarırken yumuşak bir üslup yerine sert ve kırıcı oluruz. Bu da insan ilişkilerimizi zedeler. 

Sık sık fiziksel ağrılar çektiğiniz dönemler oldu mu? Doktor doktor gezdiğiniz halde hala çaresini bulan olmadı mı? Belki de sorun psikolojiktir. Stres altındayken fiziksel ağrı ve sızılar günlük yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. Stres Yönetimi ile bu gibi şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Stres, İş Yaşamını Nasıl Etkiler?

Stres yönetimi, iş yaşamında da size yol gösterici olur. Mesai esnasında sosyal medyada gereğinden fazla vakit geçirmek de strese yol açabilir. Siz yoğun ve zor şartlar altında çalışırken tatile giden, gezen, eğlenen arkadaşlarınızın gönderilerini gördükçe bilinçaltınızda sizin neden gidemediğiniz konusunda düşünceler dönmeye başlar. Bu durum da sizi huzursuz, enerjisiz hissettirir.

Kurum içinde iletişim bozuklukları yaşamanıza neden olabilir. Stres altındayken iş hayatında da motivasyon konusunda büyük eksiklikler yaşarız. Yapmamız gereken işlere odaklanamayız. İşleri yetiştirememe, çalışılan işten mutsuz olma, iş arkadaşlarıyla geçinememe, fazla mesai gibi unsurlar stres altında hissettirir. 

Stresle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Stres Yönetimi, günlük yaşam kalitemiz için son derece önemli yere sahiptir. Ancak stres sizi değil siz stresi yönetin. Bunun için nitelikli online eğitimler ile, stres yönetimi eğitimi alarak gerek günlük hayatınızda gerekse profesyonel hayatınızda stresle başa çıkan daha mutlu bireylere dönüşebilirsiniz

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR