Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemTaneyle satışlar başladı: ‘Daha önce böyle bir şey görmemiştik’

Taneyle satışlar başladı: ‘Daha önce böyle bir şey görmemiştik’

Birçok manav ürünlerin kilo fiyatının yanına ‘tane’ fiyatını tezgâhlarına koymaya başladı. Bu hesaba göre, kilosu 32 lira olan domatesin tanesi 7 liraya satılıyor. Manav Alişan Minas tane işi alımların üç ay başladığını söyleyerek, daha önce böyle bir şey görmediğini ekledi.

Manav tezgahlarında taneyle meyve-sebze satışı başladı. Bu hesaba göre, kilosu 19 lira olan kabağın tanesi 3,68 liraya satılıyor. Kilosu 29 lira olan patlıcanın tanesi 3,90 lira, tatlı biberin kilosu 36,99 iken tanesi ise 1,70 olarak belirleniyor. Kapya biberin kilosu 34,99 tanesi 3,15 lira. Domatesin kilosu 32,99 tanesi 7,06 lira. Salatalığı kilosu 18,99, tanesi 3,57 lira…

‘MÜŞTERİLERİM TANEYLE ALIYOR’ 

Ferhat Yaşar’ın Gazete Duvar’da yayınlanan haberine göre; yedi yıldır Kağıthane’nin Nurtepe ilçesinde manavlık yapan Alişan Minas, işinin bu olmasına rağmen 3 aydır evine bir kilo meyve eve götüremediğini söyledi. “Benim müşterilerim taneyle alıyor” diyen Minas şöyle durumu şöyle özetledi:

“Yaklaşık 3 ay önce tane işi alımlar başladı. Daha önce müşterilerim geldikleri zaman poşetlerini dolduruyordu. Şimdi o müşterilerim bile tane işi alıyor. Ben 3 aydır evime bir kilo meyve götüremedim. Hem kredi ödüyorum hem 3 çocuk okutuyorum hem de hasta annem var. Sözde emekli olacaktık ama yasa artık ne zaman çıkarsa. Şimdi çilek sezonu başladı. Şu anda çileğin kilosu 50 lira. Bir paketi tartıyorum, 23 liraya denk geliyor. Vallahi eskiden hanım 20 lira pazara gidiyordu, poşetleri doldurup geliyordu. Onlar artık eskiden kaldı.”

‘BÖYLE BİR ŞEY DAHA ÖNCE GÖRMEDİM’ 

“Önümüz karanlık. Ne olacağı belli değil” diyen manav, “Hale gittim, domatesin kilosu olmuş 25 lira. 20 liraya almak istedim, kabul etmediler. ‘İster al ister alma’ diyorlar. İnsanlar artık bomba olmuş. Dokunduğun an patlayacak hale gelmiş. Bu yönetimin değişmesi lazım ya da bu mazotun derhal indirilmesi lazım. Ben böyle bir şey görmedim” değerlendirmesinde bulundu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR