Pazar, Mart 5, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilTemel dijital bilgisinin en iyi olduğu ülkeler hangileri? Türkiye'nin durumu ne?

Temel dijital bilgisinin en iyi olduğu ülkeler hangileri? Türkiye’nin durumu ne?

Avrupa’da temel dijital beceri yeteneklerine sahip nüfusun en fazla olduğu ülke izlanda oldu. Günün 8 saatini internette geçiren Türkiye ise bu alanda sondan ikinci sırada yer alıyor.

2021 yılında dünyadaki insanlar toplam 12,5 trilyon saatini internette geçirerek yeni bir rekora imza attı. Aktif internet kullanıcıları, günlerinin yüzde 40’ından fazlasını artık internette harcıyor. İnsanların kullandıkları teknolojik ürünlere ne kadar hakim olduğu ise merak konusu. Peki, Avrupa’da temel dijital becerilerinin en fazla olduğu ülke hangisi? Türkiye’de durum ne?

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) dijital beceri raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda, 16-74 yaş aralığındaki insanların dijital becerilerinin ne düzeyde olduğu açıklandı. Avrupa Birliği’nde (AB) 16-74 yaş aralığındaki nüfusun yüzde 54’ü temel dijital becerilerine sahip. Dijital becerilerinin en iyi olduğu ülke ise İzlanda oldu.

TÜRKLERİN DİJİTAL BECERİSİ SINIFTA KALDI: İZLANDA ZİRVEDE

Eurostat’ın verilerine göre, Avrupa ülkeleri arasında temel dijital becerilerinin en iyi olduğu ülke İzlanda oldu. İskandinav ülkesinde 16-74 yaş aralığındaki nüfusun yüzde 81’i teknolojiye hakim. Bu alanda İzlanda’nın hemen ardından Hollanda, Norveç ve Finlandiya geliyor. Bu ülkelerde nüfusun yüzde 79’u temel dijital becerilere sahip. Temel dijital becerilerin en gelişmiş olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: İsviçre (yüzde 78), İrlanda (yüzde 70), Danimarka (yüzde 69), İsveç (yüzde 67) ve Lüksemburg (yüzde 64).

AB’nin nüfusu en kalabalık ülkesi olan Almanya’da temel dijital becerilerine sahip nüfusun oranı sınıfta kaldı. Ülkedeki 16-74 yaş aralığındaki kişilerin yüzde 49’u teknolojiye hakim. Bu alanda AB ülkeleri arasında son sırada ise Romanya yer alıyor. Romanya’da söz konusu halkın sadece yüzde 28’i dijital becerilere sahip.

Dünyada en yavaş interneti kullanan, internete erişimin en az olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de günün 3’te 1’i internette geçiyor. Türkiye’de yaşayan bir insan günün 8 saatini internette harcıyor. Eurostat’ın verilerine göre, Türklerin temel dijital becerileri ise sınıfta kaldı. Türkiye’De 16-74 yaş aralığındaki insanların sadece yüzde 30’u temel dijital becerilerine sahip.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR