Çarşamba, Şubat 22, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemTemel gıda ürünlerinde KDV yüzde 1’e düşürüldü

Temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 1’e düşürüldü

Hükûmet temel gıda ürünlerinde KDV oranını aşağı çekti. Erdoğan gıda firmaları ve marketlerden KDV indirimi kadar indirim beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kredi desteklerini açıkladığı programa canlı bağlantı ile katılarak, gıda ürünlerinde Katma Değer Vergisi’ni (KDV) indirimi kararı aldıklarını söyledi. Erdoğan, “Temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz.” dedi.

Devlet adına yüzde 7’lik bir indirim yaptıklarını kaydeden Erdoğan, “Bu vergi indirimi enflasyon ile mücadelede önemli bir kazanım anlamıma gelmektedir. Yarınki Resmî Gazete’de yayımlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN YÜZDE 7’LİK İNDİRİM BEKLİYORUZ”

KDV indiriminin pazartesinden itibaren fiyatlara yansımasını beklediklerini söyleyen Erdoğan, “Geçen yılın son ayların yaşadığımız kur dalgalanmasının piyasalarda yol açtığı paniğin ülkemiz ekonomisinin gerçekleri ile alakasının olmadığını herkes kabul edecektir. Pazartesi gününden itibaren yüzde 7’lik bir indirim yapılmasını milletimiz adına bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

İŞ İNSANLARINA: KDV’DEKİ İNDİRİM GIDADA YÜZDE 7 İNDİRİM DEMEKTİR

Erdoğan şöyle devam etti: “Değerli iş insanları KDV’yi yüzde 1’e indirmemiz gıda ürünlerinde yüzde 7 indirim demektir. Pazartesi gününden itibaren gıdada yüzde 7’lik bir indirim yapılmasını devletimiz adına bekliyoruz. Enflasyon ile mücadele safhasına herkesin katılmasını istiyoruz.”

HANGİ ÜRÜNLERDE KDV YÜZDE 1 OLACAK?

KDV indirimi pirinç, makarna, et, balık, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, yemeklik yağlar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, bakliyat çeşitleri, şeker ve şekerli ürünler, sebzeler, meyveler, çay, kahve ve su başta olmak üzere temel gıda ürünlerinde geçerli olacak.

Un ve ekmekte KDV oranı daha önce yüzde 1’e indirilmişti.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR