Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeTicaret Sicili Gazetesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Ticaret Sicili Gazetesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Türkiye Ticaret Sicili gazetesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından tatil günleri hariç günlük olarak Ankara’da çıkarılır. Resmi gazeteler ile karıştırılmaması gereken Ticaret Sicili gazetesinde; kanunlar, mahkeme kararları, resmi ilanlar ve iflas memurlarının hazırladığı kararlar bulunur. Şirketlerdeki ortaklık, yetki, adres ve yönetici değişiklikleri gazete aracılığıyla duyurulur.

Nasıl Sorgulanır?

İnternet üzerinden Ticaret Sicili gazetesini sorgulayabilir ve abone olabilirsiniz. Ticaret Sicili gazetesinin ilk basımından itibaren tüm verilerine dijital ortamlardan ulaşılabilirsiniz. Bu sayede elektronik ortamda istediğiniz bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. E-Devlet sitesi üzerinden Ticaret Sicil sorgulaması yapabilirsiniz. Elektronik gazete aboneliği yıllık ücreti 18 TL’dir. Basılı gazete aboneliği yıllık ücreti ise 32.5 TL’dir.

Ticaret Sicili Gazetesinde Yer Alan Bilgiler

– Yeni kurulan şirket bilgileri

– Faaliyetine devam eden şirketlerde yapılan değişiklikler

– Şirket veya kuruluş tadilleri

– Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurul kararları

– Ticaretle ilgili ilanlar

– İflas ve konkordato kararları

– Şirketlerdeki isim değişiklikleri

Ticaret Sicili Gazetesinde Bilgi Nasıl Yayınlatılır?

Şirket veya kuruluşla ilgili yayınlanmasını istediğiniz yukarıdaki bilgilerle ilgili belgeler Ticaret Sicili gazetesine dilekçe ile birlikte teslim edilmelidir. Tescil ve ilan için gerekli ücretler ödenmelidir. Teslim edilen belgeler incelendikten sonra yayınlanır.

Ticaret Sicili Kaydı Nedir?

İşletme ve ticari işletme sahibi hakkındaki tüm bilgi ve kayıtları kapsayan resmi sicile ‘‘ticaret sicili’’ denir. Ticari işletmeyi, işletme sahibini ve ortaklarını kayıt altına alır. Ticari işletme tanımındaki her işletmenin ticaret sicili kaydının olması gerekir. Ticaret sicili kaydı, işletmeyi takip etmenin kolaylaştırılması ve üçüncü kişileri bilgilendirmek amacıyla zorunlu tutulur.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR