Cumartesi, Şubat 25, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiTicari Kredi ve Tedarikçi Finansmanı Arasındaki 3 Fark

Ticari Kredi ve Tedarikçi Finansmanı Arasındaki 3 Fark

Nakit arayışına girdiğimizde genellikle aklımıza gelen ilk seçenek ticari kredi oluyor. Likidite ihtiyacını karşılamak için en sık başvurulan yol kredi çekmek olsa da bu doğru bir yaklaşım değildir. Oysa Tedarikçi Finansmanı, kredi çekmeden nakit ihtiyacınızı karşılamak için güçlü bir alternatif olabilir. Peki, hangisi daha avantajlıdır?

1)Prosedür

İşletmenizi geliştirmek veya nakit ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız aklınıza gelen ilk seçenek finans kurumlarına gidip ticari krediye başvurmak oluyordur. Ticari faaliyet gösteren, gerekli belgelere sahip her işyeri ticari kredilere başvurabilir. Finans kuruluşları için işletmenizin dönemlik finans raporu, geçmiş çek ve kredi ödemelerinizin gözden geçirilmesi oldukça önemli adımlardır. İşletmenin krediye uygunluğu tespit edilir ve alabileceği kredi miktarı belirtilir. 

Tedarikçi finansmanında ise faiz, ek ücret ve gereksiz belgeler olmadan ödemenin hesabınıza aktarılması için sadece faturanızı yüklemeniz yeterlidir. Üstelik her faturanız için ayrı vade ve komisyon tanımlayabilirsiniz.

2) Kolaylık

İhtiyacınız olan kredinin çıkıp çıkmayacağının hiçbir zaman garantisi yoktur. Tedarikçi Finansmanı, alacaklarınızı vadesi gelmeden de istediğiniz zamanda tahsil etmenizi sağlar. Böylece sistem size ödeme ve tahsilatlarınızı nakit akışı ve bilanço hedeflerinize yönelik düzenleme imkanı sunar. Düzenli nakit akışına ulaşmanıza yardımcı olur. Ek limite ihtiyaç duymadan şirketinizin sermayesini iyileştirmenizi de sağlar.

3) Zaman

Şirketiniz için en makul teklifi bulmak amacıyla pek çok finans kurumuyla görüşmeniz gerekebilir. Teklif miktarında anlaştığınız bir kurum olursa, gerekli belgeleri kuruma ulaştırdıktan sonra krediden faydalanabilirsiniz.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR