Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiTorba kanun Meclis'e geliyor: Kazançlardan Kurumlar Vergisi alınmayacak

Torba kanun Meclis’e geliyor: Kazançlardan Kurumlar Vergisi alınmayacak

TBMM Genel Kurul gündeminde bu hafta ekonomiye ilişkin torba kanun teklifi görüşülecek.

Kur korumalı mevduat sistemine yönelik bazı çalışmaların ele alınacağı önergede, şirketlerin kazançlarından kurum vergisinin alınmaması planlanıyor. Ayrıca Genel Kurul’da, Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM) yasama çalışmalarını sürdürüyor. Milletvekilleri TBMM Genel Kurulunda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için mesai yapacak.

KAZANÇLARDAN KURUM VERGİSİ ALINMAYACAK

Milli Gazete’nin haberine göre bilançolarında yer alan yabancı paralarını, bu yılın sonuna kadar dönüşüm kuru üzerinden Türk Lirası’na çevirerek en az 3 ay vadeli Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendiren şirketlerin, vade sonunda elde ettiği faiz ve kâr payları ile diğer kazançlarından Kurumlar Vergisi alınmayacak.

Resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar dışındaki tüm ticari mevduat ve katılım fonu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından sigorta edilecek.

AVUKATLIK KANUNU GÜNDEME ALINACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapımı tamamlanarak büyükşehir belediyelerine devredilen metro projeleri için merkezi yönetim bütçesinden harcanan tutarlar, belediyelerin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylarının azami yüzde 5’i oranında tahsil edilecek.

Genel Kurulda daha sonra Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek. Teklife göre, avukatlık stajına fiilen engel olmamak şartıyla herhangi bir işte sigortalı olarak çalışılması avukatlık stajının yapılmasına engel olmayacak. Birden fazla baronun bulunduğu illerde her bir baro tarafından adli yardım bürosu oluşturulacak.

KOMİSYONLARIN GÜNDEMİNDE TBMM VAR

KİT Komisyonu, denetim programını sürdürecek. Komisyon, salı günü Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ ile bağlı ortaklıkları, çarşamba günü ise Elektrik Üretim AŞ, Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ ile Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin 2019-2020 yılı hesaplarını inceleyecek. Bu arada TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da yapılacak.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR