Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemTrendyol kuryeleri eylemde: ‘Enflasyonun altındaki zammı kabul etmiyoruz’

Trendyol kuryeleri eylemde: ‘Enflasyonun altındaki zammı kabul etmiyoruz’

Trendyol’da çalışan yüzlerce işçi kendilerine dayatılan yüzde 11’lik sefalet zammına karşı birçok ilde kontak kapattı. Kuryelerin direnişi bugün de sürüyor. Adil ücretlendirme talep eden işçiler, “Enflasyon altında yapılan zammı kabul etmiyoruz” diyor.

‘Esnaf kurye’ sisteminde çalışan Trendol Express çalışanları hizmet bedellerine ve ücretlere yapılan ve mart ayında yansıyacak yüzde 11’lik zammı protesto ediyor. Çalışanlar yükselen enflasyonun etkisiyle 1 yılda kazançlarının yarı yarıya azaldığını söylüyor.

İşçiler dün yurdun birçok yerinde şirketin ücretlerine ortalama yüzde 11 zam yapmasına karşı kontak kapattı. İstanbul, İzmir, Eskişehir, Tekirdağ, Bodrum, Samsun gibi birçok kentte iş bırakan kuryeler, şirketten taleplerini sıraladı. Çalışanların eylemi bugün de devam ediyor. Birçok şubede paket teslimi yapılmıyor.

İstanbul Maslak’taki binası önünde toplanan Trendyol Express çalışanlarının kontak kapatma eylemi ülke geneline yayıldı. Trendyol yetkilileri, teslimatçıların aylık hak edişlerinin 10 bin TL’nin altında kalmadığını savunurken, çalışanlar ise masraflar çıkarıldığında kendilerine 4 bin TL kaldığını açıkladı.

2022 yılı için yapılan ve mart ayından itibaren uygulanacak olan sefalet zammını kabul etmeyen işçiler, insanca yaşama koşullarına ulaşmak için yüzde 50 zamla beraber hızlı teslimat baskısının son bulmasını istiyor. İşçiler gerçekleştirdikleri eylemlerde her geçen gün ağırlaşan ekonomik krizin yükünün omuzlarına bırakıldığını belirterek, yüzde 11’lik zammı kabul etmediklerini vurguladı.

‘KARGO ÇALIŞANININ BU ŞARTLAR ALTINDA GEÇİMİNİ SAĞLAMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Trendyol Express çalışanı Cem kavruk, “Son 1 yıl içerisinde sadece akaryakıta gelen zam yüzde 250 iken bir kargo çalışanın sadece yakıt gideri aylık 2 bin 500 ile 3 bin lira arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra vergi ve harçlara yüzde 36’lık, araç ve araç parçalarına yüzde 100’e varan zam yapılmıştır. Her yeni güne zamlarla uyanırken bir kargo çalışanının bu şartlar altında geçimini sağlaması mümkün değildir” ifadelerini kullandı. Yapılan zammın kabul edilemeyeceğini aktaran Kavruk şunları söyledi: “Tüm bunlarla beraber her geçen gün daha çok zenginleşen Trendyol yüzde 600 büyüme kazanırken yapılan yüzde 11’lik zam trajikomiktir ve biz Trendyol Express çalışanları tarafından da kabul edilemezdir. Daha iyi yaşam koşullarını sağlayacak olan yüzde 50 zammı ve işçiler üzerindeki mobbingin kaldırılmasını istiyoruz.”

ENFLASYONUN ALTINDA ZAM TEKLİF EDİLDİ

Trendyol Express’te 2,5 yıldır çalışan Furkan Yılmaz da beklentilerinin minimum yüzde 36 olduğunu belirtti. Trendyol’da işe girmeden önce borçlandıklarını belirten Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Verdikleri zam reel olmayan enflasyonun bile altında.”

TRENDYOL ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ NELER?

-Tamamlama ücretine yüzde 50 zam

-İkinci slotun kaldırılması

-Hak aramaya katılan hiçbir kuryenin iş hakkının fesih edilmemesi

-Çalışanlar üzerindeki mobbingin sona ermesi

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR