Salı, Mart 7, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeTür değişikliği halinde e-Defter geçişi

Tür değişikliği halinde e-Defter geçişi

E-defter ve E fatura mükellefi olan ŞAHIS Firmasını Tür değişikliği yaparak AŞ’ye dönüştürdük. A.Ş. nin E- defter ve E- fatura ya başvurması gerekir mi? Yoksa yeni kurulan bir firma gibi mi hareket etmemiz gerekir.

VUK 509 sayılı genel tebliği kapsamında;

“e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu olan mükelleflerin; tam bölünme, birleşme (devralma şeklinde birleşme ve yeni kuruluş şeklinde birleşme) veya tür (nev’i) değişikliğine gitmeleri halinde devrolunan veya birleşilen tüzel kişi mükellefler ile tam bölünme veya tür (nev’i) değişikliği sonucunda ortaya çıkan yeni tüzel kişi mükellefler e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. Uygulamalara geçme süresi hiçbir koşulda işlemin ticaret siciline tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ayı geçemez.”

Firmamız tür değişikliğine gidecektir. E-fatura, E-defter ve diğer işlemler için yapmamız gerekenler nelerdir?

Tüzel kişiler için mali mühür temin edilerek sürece başlanmalıdır. 

Kamu sertifikasyon merkezinden mali mühür temin edildikten sonra e-fatura uygulamasından elektronik ortamda başvuru yapılıp, çalışma yöntemi belirlendikten sonra e-arşiv fatura başvurusu yapılmalı ve e-defter uygulamasına yine elektronik ortamda başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

Kaynak: İSMMMO

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR