Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemTürk Telekom’dan internete rekor zam

Türk Telekom’dan internete rekor zam

Türk Telekom’un internet hizmeti ile ilgili port ücretlerine 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 70 zam talebi onaylandı. CHP’li Adıgüzel, “İşletmecilerin maliyet artışının önümüzdeki günlerde internet kullanıcılarının cebine yansıması kaçınılmaz” dedi.

Türk Telekom’un internet hizmeti ile ilgili port ücretlerine 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 70 zam talebi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “İşletmecilerin maliyet artışının önümüzdeki günlerde internet kullanıcılarının cebine yansıması kaçınılmaz” dedi.

Onursal Adıgüzel, “Bu zam hem Türk Telekom’dan hizmet alan işletmecileri hem de internet kullanıcılarını zora sokacak” diye konuştu.

Türkiye’nin sabit genişbant hızında 180 ülke arasında 102. sırada olduğunu belirten Adıgüzel, “BTK geçtiğimiz hafta yayınladığı ‘Türk Telekom IP VAE Hizmeti Port ve THK Tarife Güncellemesi’ hakkındaki kararı ile Türk Telekom’un port ve toptan hat kiralama (THK) aylık ücretlerinin revize edilmesi ile ilgili teklifini onaylandı. Teklife göre, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere, toptan hat kiralama ve port ücretlerine yüzde 70’e varan oranda zam yapıldı” ifadelerini kullandı.

‘YENİ ABONELERE YANSIYACAK’

Söz konusu zammın sabit internet ve telefon hizmetlerini doğrudan etkileyeceğini belirten Adıgüzel, “İşletmeciler ilk etapta mevcut taahhütlü müşterilerine bu zammı yansıtamayacak, ama yeni abonelerine bunu yansıtmak zorunda kalacak. Bu artış hem Türk Telekom’dan toptan hizmet alan işletmecileri hem de internet kullanıcılarını zora sokacak. İşletmecilerin maliyetlerindeki bu ciddi artışın, tüketiciye yansıması ise kaçınılmaz” dedi.

‘HABERLEŞME GİDERLERİ ARTACAK’

Türkiye’deki mevcut internet fiyatlarının el yaktığını belirten Adıgüzel, şunları söyledi:

“İnternet fiyatları sunulan hizmetin kalitesine, niteliğine ve vatandaşın gelirine, asgari ücrete oranla pahalı. 2021 yılında 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme gideri 353 TL olarak gerçekleşti. Bir önceki yıla göre yıllık artış 500 TL’nin üzerindeydi. Araştırmalar ise 2022 yılında haberleşme giderlerinde yine önemli bir oranda artış olacağını gösteriyor.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR