Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaVergiSirkülerTürkiye ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında "Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin İki...

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında “Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin İki Taraflı Yetkili Makam Anlaşması” Yürürlüğe Girdi

Türkiye Cumhuriyeti (Türkiye) ile Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.) arasında Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin İki Taraflı Yetkili Makam Anlaşması‘nın onaylanmasına ilişkin 5191 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 14 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

VERGİ SİRKÜLERİ

NO: 2022/27

KONU: Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında “Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin İki Taraflı Yetkili Makam Anlaşması” Yürürlüğe Girdi.

Türkiye Cumhuriyeti (Türkiye) ile Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.) arasında Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin İki Taraflı Yetkili Makam Anlaşması‘nın onaylanmasına ilişkin 5191 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 14 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

14 Şubat 2022 tarihli ve 31750 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5191 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile; 17 Kasım 2021 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Yetkili Makamı ile Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.) Yetkili Makamı Arasında Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin Anlaşma” onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

Sözkonusu İki Taraflı Yetkili Makam Anlaşması, 1 Ocak 2019 tarihinde veya sonrasında başlayan hesap dönemleri ile takip eden dönemlere ilişkin olarak A.B.D. ve Türkiye Mali İdareleri arasında Ülke Bazlı Rapor (“ÜBR”) değişiminin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

İki Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’nın 3. Maddesinin 3. fıkrasına göre, Türkiye ve A.B.D. Yetkili Makamları, ÜBR’leri genişletilebilir işaretleme dili (XML) kullanarak ortak şema yoluyla otomatik olarak değişime tabi tutmayı amaçlamaktadırlar.

Türkiye-A.B.D. arasındaki İki Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi sayesinde, Türkiye Mali İdaresi ile A.B.D. Mali İdaresi arasında doğrudan otomatik ÜBR değişimi yapılacağı için;

a) Nihai Ana İşletmesi veya Vekil İşletmesi (ÜBR Paylaşımı için atanmış olan İşletme) A.B.D.’de mukim olan ve Türkiye’de faaliyet gösteren bir Çok Uluslu İşletme Grubu’nun üyesi olan bir şirket veya şube iseniz, Türkiye’deki Mali İdare’ye ÜBR gönderme yükümlülüğünüz ortadan kalkmış bulunmaktadır.

b) Nihai Ana İşletmesi Türkiye’de bulunan Türkiye merkezli bir Çok Uluslu İşletme olmakla beraber Grubunuza ait A.B.D.’de mukim bir şirketiniz ya da şubeniz varsa, sözkonusu Şirket ya da şubenizin A.B.D.’de ayrıca A.B.D. Mali İdaresi’ne ÜBR verme yükümlülüğü ortadan kalkmıştır.

ÜBR Bildirim Formu Beyanı Hakkında Hatırlatma

Öte yandan; Nihai Ana İşletmesi A.B.D.’de bulunan Çok Uluslu İşletmeler Gruplarının Türkiye’de faaliyet gösteren şirketleri ve şubeleri her yıl, raporlanacak hesap dönemini takip eden yılın Haziran ayı sonuna kadar İnternet Vergi Dairesi üzerinden ilgili hesap dönemine ilişkin “ÜBR’ye İlişkin Bildirim Formu” nu beyan etmeye ise devam edeceklerdir. Bu çerçevede, nihai ana işletmesi A.B.D.’de mukim olan Türkiye’deki şirketler ve şubeler, örneğin 2021 yılına ilişkin ÜBR Bildirim Formlarını, 30 Haziran 2022’ye kadar beyan edeceklerdir.

Söz konusu Anlaşmaya aşağıdaki bağlantı yoluyla ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Yetkili Makamı ve Amerika Birleşik Devletleri Yetkili Makamı Arasında Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5191)

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR