Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilTürkiye, internette ne kadar vakit geçiriyor?

Türkiye, internette ne kadar vakit geçiriyor?

Dünyada en çok kullanıcıya sahip sosyal medya uygulaması Facebook oldu. Türkiye’de internette gezinme süresi ortalama 8 saat.

Dünyaca ünlü internet araştırma kurumlarından biri olan We Are Social, ”Dijital 2022” raporunu yayımladı. Raporda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sonrasında dijital dünya büyümeye devam etti. Dünyada 2021 yılında en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından ülkelerin internet kullanımına kadar verilerin paylaşıldığı raporda, Türkiye de yer aldı. Peki, dünyada en sık kullanılan sosyal medya uygulamaları hangisi? Türkiye’de insanlar internette ne kadar vakit geçiriyor?

We Are Social’ın verilerine göre, 2021 yılında insanlar toplam 12,5 trilyon saatini internette geçirerek yeni bir rekora imza attı. Küresel internet kullanıcıları 2022’nin başında 4,95 milyara yükseldi ve internet kullanıcıların nüfusu şu anda dünya toplam nüfusunun yüzde 62,5’ini oluşturuyor. Veriler, internet kullanıcılarının geçen yıla göre 192 milyon (yüzde 4) arttığını gösterdi. Ocak 2022’de dünya çapında 4,62 milyar sosyal medya kullanıcısı bulunurken, bu rakam dünya toplam nüfusunun yüzde 58,4’üne eşit. Pandemi dönemine kıyasla sosyal medya kullanıcılarının sayısı her geçen gün artarken, aktif kullanıcı sayısı 2021 yılına göre yüzde 10 büyüdü.

DÜNYADA EN SIK KULLANILAN SOSYAL MEDYA UYGULAMASI FACEBOOK OLDU

We Are Social’ın verilerine göre, dünyada asktif olarak en sık kullanılan sosyal medya uygulaması Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Facebook oldu. Facebook’un toplam aktif kullanıcı sayısı 2 milyar 910 milyona ulaştı. Küresel internet kullanıcılarının yüzde 14,5’i en sevdikleri sosyal medya platformu olarak Facebook’u gösterdi. Bu alanda Facebook’un ardından yine ABD merkezli bir platform olan YouTube geldi. Google’ın bünyesinde yer alan çevrimiçi video izleme uygulaması olan YouTube’un aktif kullanıcı sayısı 2 milyar 562 milyon olarak açıklandı. Facebook bünyesine bağlı İnstagram ise listenin dördüncü sırasında. İnstagram’ın aktif kullanıcı sayısı 1 milyar 478 milyona ulaştı.

Küresel internet kullanıcılarının favori olarak seçtikleri mesajlaşma uygulaması ise WhatsApp oldu. Tartışmalı kullanıcı sözleşmesi ile gündeme gelen ve sonrasında geri adım atan WhatsApp, dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması oldu. We Are Social’ın verilerine göre, WhatsApp’ın aktif kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı. Listede dikkat çeken uygulamalardan birisi de WeChat oldu. Çin merkezli mesajlaşma uygulaması küresel ölçekte en çok tercih edilen 5. sosyal medya platformu oldu oldu. WeChat’in aktif kullanıcı sayısı ise 1 milyar 263 milyona ulaştı. Çin, dünyadaki toplam internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 20’sine ev sahipliği yapıyor, bu nedenle ülkenin sosyal medya kullanıcılarının bu küresel sıralamalar üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahip olması şaşırtıcı değil.

Koronavirüs salgınında popüler olan ve son 1 senede dünyada marka değeri açık ara en fazla yükselen firmaların başında gelen TikTok’un aktif kullanıcı sayısı ise 1 milyar. Öte yandan TikTok, 2021 yılında dünyada en çok indirilen uygulama oldu.

TÜRK HALKI ORTALAMANIN ÜSTÜNDE VAKİT GEÇİRİYOR

Dünyada bir insanın günde ortalama 7-8 saat uyuduğu varsayıldığında, aktif internet kullanıcısı artık uyanık hayatlarının yüzde 40’ından fazlasını internette geçiriyor. We Are Social’ın verilerine göre dünyada bir insan 2021 yılının üçüncü çeyreğinde ortalama olarak 6 saat 58 dakikasını internette geçiriyor. 2020 yılının verilerine göre dünyada internette geçirilen süre yüzde 1 artış gösterdi. Dünyada internette en fazla vakit geçiren ülke Güney Afrika oldu. Güney Afrika’da 2021 yılında bir kişi günde ortalama olarak 10 saat 46 dakikayı internette geçiriyor. Bu alanda 10 saat 27 dakika ile Filipinler ikinci sırada yer alıyor.

Dünyada en yavaş interneti kullanan, internete erişimin en az olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de günün 3’te 1’i internette geçiyor. Türkiye’de yaşayan bir kişi günün 8 saatini internette geçiriyor. Bu alanda son sırada yer alan ülke ise Japonya oldu. Japonya’da bir kişi günde ortalama 4 saat 26 dakikasını internette harcıyor.

TÜRKİYE’DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ YOK

Freedom House’ın verilerine göre, dünyada internet özgürlüğünün olmadığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Raporda Türkiye’ye geniş yer veren Freedom House, 100 endeks puanı üzerinden 34 puan verdiği Türkiye’yi 70 ülke arasında 53. sıraya koydu. Türkiye, bu alanda Gürcistan, Ermenistan, Fas, Endonezya, Zimbabve gibi ülkelerin de gerisinde kaldı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR