Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiTürkiye’den rüzgara 1 milyar Euro yatırım

Türkiye’den rüzgara 1 milyar Euro yatırım

Türkiye, rüzgar enerjisine 1 milyar Euro düzeyinde yatırım yaparak Birleşik Krallık’tan sonra en yüksek yatırımı gerçekleştiren ülke oldu.

Windeurope tarafından hazırlanan ‘Finansman ve Yatırım Trendleri 2021’ raporuna göre, geçen yıl Avrupa’da 41 milyar Euro’luk rüzgar enerji yatırımı gerçekleştirildi. Söz konusu yatırımların tamamlanması durumunda Avrupa’da 24.6 gigavat kurulu rüzgar enerji gücünün sisteme dahil edilmesi bekleniyor.
 
KARASAL ÖNDE
 
Rapora göre, rüzgar enerjisi projeleri uzun dönemde yatırımcılar için çekici bir alan olmaya devam ediyor. Bu dönemde karasal rüzgar yatırımları 24.8 milyar Euro’ya ulaşırken, bu miktar 2016’dan sonra yapılan en yüksek yatırım miktarı olarak kayıtlara geçti. Deniz üstü (offshore) yatırımları ise geçen yıl 16.6 milyar Euro’ya ulaştı. Geçmiş dönemde yapılan yatırımların büyük kısmının karasal rüzgar enerjisi olduğu belirtilen rapora göre, beş yıl içinde yeni rüzgar enerjisi kurulumlarının yüzde 76’sı karasal rüzgar enerjisi santrallerinden oluşacak.
 
ÜÇ ÜLKENİN YATIRIMI
 
2021 yılında Avrupa’da gerçekleştirilen yatırımların 12.5 milyar Euro’su AB üyesi olmayan ülkelerde yapıldı. Bu dönemde 1.2 milyar Euro’luk yatırım yapan Birleşik Krallık’tan sonra en yüksek rüzgar enerjisi yatırımını gerçekleştiren Türkiye, geçen yıl 1 milyar Euro düzeyinde rüzgar enerjisi yatırımını hayata geçirdi. Rusya ise 400 milyon Euro düzeyinde rüzgar yatırımı yaptı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR