Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiTürkiye’nin dolar borcu bulması artık daha zor: İflasa iki basamak kaldı

Türkiye’nin dolar borcu bulması artık daha zor: İflasa iki basamak kaldı

“Yatırımcıların akıl hocası” diye nitelendirilen Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu bir basamak daha düşürdü. Not indikçe döviz borcunun maliyeti katlanıyor. “B+” seviyesi, iflas eden ülkeler için verilen notun sadece iki basamak üstünde.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” seviyesinden “B+” seviyesine indirdi. Görünümün “negatif” olarak teyit edilmesi sebebiyle müteakip değerlendirmede notun bir basamak daha indirebileceği belirtiliyor.

Türkiye’nin kredi notu ile aynı nota sahip bazı ülkeler şunlar: Benin, Uganda, Kenya, Ermenistan, Türkmenistan, Tanzanya, Ruanda, Nijerya, Kamerun, Jamaika ve Mısır.

Fitch Ratings, 2 Aralık 2021’deki değerlendirmesinde, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit etmiş, kredi not görünümünü ise, “erken” olarak nitelendirdiği parasal gevşemenin yurtiçi güvende bozulmaya sebep olduğunu belirterek, durağandan negatife çevirmişti.

“GÜVEN BUNALIMI KIRILGANLIĞI ARTIRIYOR”

Fitch son yayımladığı raporda, “daha sık ve yoğun politika odaklı” finansal stres dönemlerinin, Türkiye’de yüksek enflasyonu, düşük dış likiditeyi ve zayıf politika güvenilirliği açısından kırılganlıkları artırdığını açıkladı.

Raporda, takip edilen politikanın (hedeflenen kredi ve sermaye akışı önlemleri de dâhil olmak üzere) enflasyonu düşürmesinin beklenmediği belirtildi.

Türkiye’nin genişletici para politikası bileşiminin etkilerine atıf yapılan raporda, “Türkiye’nin genişletici para politikası bileşimi (negatif reel faiz oranları da dâhil) enflasyonu yüksek seviyelerde tutabilir, güven ortamını baskılayabilir ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıları yeniden alevlendirebilir.” ifadelerini kullandı.

Siyasi gelişmelerin Merkez Bankası’nın politika faizini yükseltme kabiliyetini sınırladığına işaret edilirken, yeni ekonomik enstrümanın yüksek enflasyon ortamında güveni sürdürülebilir bir şekilde geliştirme kapasitesinin “sınırlı olduğu” kaydedildi.

Fitch söz konusu raporda, Türkiye’de enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 38’e, 2022’de ortalama yüzde 41’e ve 2023’te yüzde 28’e ulaşacağı tahmininde bulundu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR