Cumartesi, Mart 4, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaTeknoloji ve Yenilik DünyasıTwitch Türkiye’de neler oluyor?

Twitch Türkiye’de neler oluyor?

6 Ekim Çarşamba günü sabah saatlerinde yaşanan Amazon’un sahibi olduğu yayın platformu Twitch’teki veri sızıntısı, internet dünyasının gündemine oturmuştu. Yaşanan sızıntıda platformun kaynak kodlarından gelecek projelerine, yayıncıların kazançlarından şirket içerisinde geliştirilen siber güvenlik araçlarına kadar internet üzerinde herkesin indirmesine açık olarak paylaşılmıştı. Tabloda dikkat çeken olay ise az sayıda izleyicisi olan kanallara yüksek miktarda bağış gelmesiydi. Bu olayla birlikte kara para aklama faaliyetlerine bulaşan Twitch yayıncılarının olduğu iddiasını ortaya çıkardı.

Twitch Bit olayı nedir?

İddialara göre çalıntı kredi kartı bilgilerini çeşitli yöntemlerle edinen şahıslar, yayıncılarla anlaşma yaparak Twitch üzerinden anonim olarak bağış gönderiyor. Bit denilen para birimi halinde gönderilen bağışı kendi hesabına alan yayıncılar, belirli yüzdelerle bağışı atan kişi ile paylaşıyor. Böylece iki taraf da çalınan karttan herhangi bir güvenlik engeline karşılaşmadan parayı çekmiş oluyor.

#TemizTwitch kampanyası

Twitch Türkiye’de ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının ardından platformun daha iyi bir yer haline gelmesini dileyen Twitch yayıncıları ve izleyicileri, Twitch’e karşı bir boykot başlattı. Kullanıcılar, 5 Kasım’a kadar Twitch’i kullanmamaya karar verdi.

Meclis’e taşındı

Söz konusu iddialar hakkında açıklama yapan CHP’li Gürsel Tekin, “Yayıncıların kredi kartı hırsızlığı yapan suç örgütleri ile anlaştığı, kendi yayınlarına aktarılan paradan bir miktar komisyon alıp kalanı kripto para olarak suç örgütü üyelerine veya yöneticilerine gönderdiği gözüküyor” diyerek Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine seslendi. Uluslararası organize bir yapıyla karşı karşıya olunduğunu belirten Tekin, konuyu TBMM’ye de taşıdı. Tekin, “Twitch uygulaması üzerinden milyonlarca dolar kara para aklayan ekonomik çıkar amaçlı suç örgütleri ile suç geliri temin eden yayıncılar hakkında önergeyi @HMBakanligi’na sundum. Konu MASAK tarafından acilen incelenmeli, adli ve süreç hemen başlamalı” dedi.

Twitch’ten açıklama

Twitch Türkiye sözcüsü, “kara para aklama” ve “bit dolandırıcılığı” hakkında açıklama yaptı.

Playerbros’a açıklamada bulunan Twitch sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

“Topluluğumuzu, yasaklanmış davranışlarda bulunan hesaplara karşı kararlı adımlar atmaktan çekinmediğimizi temin etmek istiyoruz. Twitch’te finansal dolandırıcılığı düzenli olarak önlemek ve sadece Eylül ayında, para kazanma araçlarımızı kötüye kullanmaktan dolayı Türkiye’deki 150’den fazla ortağımıza karşı harekete geçtik ve bu durumdan etkilenen kişilerle iletişime geçtik.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR