Pazartesi, Mart 6, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiÜnlü Yöneticiden Dev Altın Tahmini "Büyük Yükseliş" Geliyor!

Ünlü Yöneticiden Dev Altın Tahmini “Büyük Yükseliş” Geliyor!

Altın fiyatları 1.800 doların üzerine geri çekilirken bir firmadan altın tahmini geldi. Firma, altın fiyatlarının yükselmeye devam etmesini bekliyor çünkü Federal Rezerv’in enflasyonu yakın zamanda kontrol altına alması pek mümkün olmadığını düşünüyor.

Wilshire Phoenix yöneticisi altın fiyatında ABD verilerine dikkat çekti

Bu yılın başlarında Wilshire Shares Enhanced Gold Trust’ı (WGLD) başlatan Wilshire Phoenix’in yönetici ortağı Wade Guenther, altının yaz boyunca cansız olmasının şaşırtıcı olmadığını, çünkü tahvil getirilerinin yükseldiğini söyledi. 10 yıllık tahvillerin getirisi üç ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Aynı zamanda Guenther, 10 yıllık tahvillerin getirisinin geçen yıla göre kabaca iki katına çıktığını kaydetti.

Guenther, hisse senedi piyasaları rekor seviyelerden rekor seviyelere geçmeye devam ederken, altının güvenli liman talebini çekmekte zorlandığını da sözlerine ekledi. Ancak Guenther, yükselen enflasyon ve artan stagflasyon tehdidinin birçok yatırımcıyı enflasyon ve güvenli liman koruma ihtiyaçlarını yeniden değerlendirmeye zorladığını da söyledi. Son beş aydır, ABD Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 5’in üzerinde. Guenther, “Geçen yıl bana sorsaydınız, enflasyon yüzde 5 olsaydı altın fiyatı ne olurdu diye, rekor seviyelere çıkacağımızı, tekrar 2.000’e döneceğimizi söylerdim” dedi.

“Mevcut enflasyon ortamı tüketici kaynaklı değil”

Ancak enflasyon baskıları altın fiyatlarını desteklemek yerine Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmasına yönelik beklentileri harekete geçirdi. Ekonomistler, Federal Rezerv’in yıl sonundan önce aylık tahvil alımlarını azaltmasını bekliyorlar. Aynı zamanda, piyasalar 2022 yılının Haziran ayı gibi erken bir tarihte bir faiz artışı fiyatlıyor. Guenther, “İnsanların hala Fed’e inandığını hissediyorum ve ben sadece, Fed’in enflasyon eğrisinin önüne geçtiğini görmüyorum” dedi.

Guenther, mevcut enflasyon ortamının son birkaç yıldan farklı olduğunu, çünkü bunun tüketici talebinden kaynaklanmadığını da sözlerine ekledi. Fiyatlar, dünyadaki büyük tedarik zinciri sorunları nedeniyle yükseliyor. Bazı ekonomistler, küresel arz darboğazının düzeltilmesinin yıllar alabileceğini düşünüyor. Guenther, “Fed’in tedarik zincirini düzeltmek için yapabileceği hiçbir şey yok” dedi. “Fed’in araçları işe yaramıyor çünkü enflasyon yolun uzun tarafında. Bu, tüketici talebi tarafından yönlendirilen enflasyon değil,” ifadelerini kullanıyor.

Wilshire Phoenix yöneticisinden altın tahmini: Yükseliş görülmesi an meselesi

Federal Rezerv yalnızca küresel tedarik zincirini düzeltememekle kalmıyor, aynı zamanda yönetici; para politikasının ancak bu kadar sıkılaştırılabileceğini de kaydetti. Artan hükümet borcunun, faiz oranlarının ne kadar yüksek gidebileceğini sınırladığını söyledi. Altın fiyatlarının ons başına 1.800 doların üzerine çıkmasıyla Guenther, piyasanın yeni bir yükseliş ivmesi görmesinin sadece bir an meselesi olduğunu beklediğini söyledi. Guenther, volatilitenin nispeten düşük olması nedeniyle, firmanın uyarlanabilir altına dayalı borsa yatırım fonunun hala altın piyasasına yüzde 100 yatırım yapmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR