Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaSağlıkUyku Problemi Çekenler İçin Etkili 3 Bitki

Uyku Problemi Çekenler İçin Etkili 3 Bitki

Uyku sağlıklı birey olmanın temelini oluşturan faktörlerden biridir. Hayatın koşturması, stresi, çevresel faktörleri derken bugün birçok kişi uykusuzluk sorunu yaşamaktadır. Kaliteli uyku için üzerinde çalışmaların bulunduğu üç bitkiden bahsedecek olursak bunlar; Ginkgo biloba özütü, şerbetçi otu ve kediotu şeklindedir.

Ginkgo biloba özütü ile başlayacak olursak;

Ginkgo ağacının yapraklarından üretilen Ginkgo biloba özütü erken evre Alzheimer hastalığı, antioksidan, anti-inflamatuar, vasküler demans ve vasküler kaynaklı kulak çınlaması semptomlarını tedavi etmek için kullanılan Avrupa’da Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan 10 bitkisel ilaçtan biridir.

Etki mekanizmalarının, özütün çeşitli bileşenlerinin etkisini yansıttığı düşünülmektedir ve kan damarlarını genişleterek kan akışını arttırmayı, kan viskozitesini düşürmeyi, nörotransmitter sistemlerini değiştirmeyi ve serbest oksijen radikallerinin yoğunluğunu azaltmayı içerir.

Yapılan çalışmalarda uyku verimliliğini artırarak ve uyanışları azaltarak uyku düzenini önemli ölçüde iyileştirdiği, ayrıca uyku evresi 1 ve REM yoğunluğu azalırken evre 2 arttığı görülmüştür.

Humulus lupulus’un(şerbetçiotu) dişi salkımları, bira endüstrisinde acılık maddesi olarak iyi bilinen, geleneksel tıpta uzun süredir uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Şerbetçiotu preparatlarının sinirlilik, anksiyete ve uyku bozukluklarında geleneksel kullanımı çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Uyku bozukluklarından muzdarip hastalarda yapılan randomize, çift kör, kontrollü bir deneme, bir şerbetçiotu-kediotu müstahzarı ile bir benzodiazepin ilacı arasında eşdeğer etkinlik ve tolere edilebilirlik göstermiştir. 

Şerbetçiotu-kediotu kombinasyonu, mütevazi bir hipnotik (merkezî sinir sisteminin çalışmasının yavaşlatıcı madde, uygun dozda kullanıldığı zaman uyku sağlayan ilaçlardır) etki göstererek uykusuzluğu çözerek uykuyu iyileştirdi.

Şerbetçiotu, hassas kişilerde alerjik reaksiyonlardan sorumlu olabilir. Şerbetçiotu işleme işçilerinde belirgin bronşiyal tahriş, kuru öksürük ve nefes darlığı belirtileri gözlenmiştir.

Bitkiler ne kadar faydalı olsada dozunu aştığımız takdirde zararlı olabilmektedirler. Bu üç bitkinin önerilen doz miktarı hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır.

Bu yüzden, gebeler, emziren anneler ve kronik rahatsızlığı olanlar doktoruna danışmadan tüketmemelidir.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR