Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaVergiVadesi geçmiş vergi borçları için yeni düzenleme

Vadesi geçmiş vergi borçları için yeni düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanan Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği ile vadesi geçmiş vergi borçları kamu alacaklarından mahsup edilebilecek. Ödeme işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi yeni esaslar belirlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ödeme belgelerinde vadesi geçmiş vergi borçları ile yasal tevkifat ve diğer kesintilerin mahsubuna ilişkin “Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hak sahiplerinin vadesi geçmiş vergi borçları, ödemenin tamamı beklenilmeksizin, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinden olan alacaklarından mahsup edilebilecek.

Buna göre, hak sahibine ait hak edişin tamamına ilişkin ödeme süreci tamamlanıncaya kadar, hak sahibinin vadesi geçmiş vergi borcunu ve diğer kesintilerini karşılayacak tutara kadar olan kısmı için ödeme emri belgesi düzenlenerek mahsuben ödeme gerçekleştirilebilecek.

ELEKTRONİK ÖDEME DÜZENLEMESİ

Bu kapsamdaki ödemelere ilişkin işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenecek. Bakanlık ayrıca tebliğ kapsamındaki işlemlerde kamu idareleri ve ödeme türleri itibarıyla farklı uygulamalar belirlemeye yetkili olacak.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR