Çarşamba, Mart 8, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiVatandaş Çıplak!

Vatandaş Çıplak!

Merkez Bankası, bugünkü Para Politikası Kurulu’nda (PPK) politika faizini 100 baz puan daha indirdi.

Faiz, yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürüldü.

Karar sonrası Dolar/TL kuru 11.29’a, Euro/TL kuru 12.79’a, Sterlin/TL kuru da 15.20’ye yükseldi.

PPK, tarihinde ilk kez faiz kararını saat 14.00 yerine 14.05’te açıkladı. Açıklamada, enflasyondaki artışın geçici etkilerinin 2022 yılı ilk yarısı boyunca sürebileceği kaydedildi.

Geçen ay politika faizi 200 baz puan düşürülerek yüzde 16’ya indirilmişti.

Dolar/TL kuru ilk defa 12 Kasım Cuma günü 10 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Kasım ayında dolara karşı yüzde 11 değer kaybeden Türk Lirası, Bloomberg’in verilerine göre en kötü performans sergileyen gelişmekte olan ülke para birimi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun zamandır yüksek faizin enflasyona neden olduğunu öne sürerek geleneksel ekonomi teorisinin tersi bir politika izliyor.

Çoğu uzmana göre ise faizleri yüksek tutmak, enflasyonla mücadele için takip edilmesi gereken bir para politikası aracı.

Uzmanlar ne diyor?

Uğur Gürses: “Kısmen girdiğimiz enflasyon-devalüasyon döngüsünün kurdelesi resmen kesilmiştir. TL faizi ucuzladıkça iş kesimi ne yapacak söyleyeyim; dolarla fiyatlanan ara malı-hammadde ne varsa stok büyütecek. Haftada yüzde 10 yükselen kurla feda edildiği belli TL varken, yıllık yüzde 20’lik TL faizinin sözü bile olmaz.”

Refet Gürkaynak: “Bu ülkenin milyonlarca insanının göz göre göre sefalete itildiğine şahit oluyoruz.”

Yalçın Karatepe: “MB faizleri 100 baz puan indirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı yerde durduklarını ilan etmiş oldu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada, “Faiz sebeptir, enflasyon netice” savını yineleyerek şöyle demişti: “Beraber yürüdüğümüz yolda faizi savunanlar kusura bakmasınlar, bu yolda ben faizi savunanla beraber olmam, olamam.”

Cumhuriyet’in kulis haberine göre Erdoğan, bu sözleriyle Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ı hedef aldı. Gazeteye konuşan AKP’li isimler, Elvan’ın kısa süre içinde görevden azlini isteyeceğini düşünüyor. 

İkisi gazeteci 36 kişinin 2018 yılında, ekonomik gidişata dair endişeleri içeren haber ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle ‘Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet’ suçlamasıyla yargılandığı dava sürüyor. İddianamede yer alan haberin yayımlandığı 10 Ağustos 2018’de dolar 5.9 TL’den işlem görüyordu.

Merkez Bankası’nın kararını açıkladığı dakikalarda ve gün içinde Dolar/TL kuru nasıl seyretti?

İstanbul Planlama Ajansı’nın raporuna göre, geçen ay İstanbulluların evlerinde en çok konuştuğu konu yüzde 62.9’la ekonomi oldu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR