Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiVatandaşın durumu: ‘Geçinemiyoruz’ diyenlerin oranı yüzde 87’ye çıktı

Vatandaşın durumu: ‘Geçinemiyoruz’ diyenlerin oranı yüzde 87’ye çıktı

Türkiye Raporu’nun Mart 2022 anketine katılanların yüzde 87’si ekonomik koşullar nedeniyle geçinemediğini belirtti. Ankete göre AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 30’u “Geçinemiyoruz” dedi.

Ekonomik kriz ve hayat pahalılığı vatandaş üzerindeki olumsuz etkisini giderek daha da fazla hissettiriyor. Türkiye Raporu Mart 2022 araştırmasına göre yurttaş geçinemiyor. Anket genelinde geçinemediğini belirtenlerin oranı yüzde 87 olarak belirlendi. AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 30’u “Geçinemiyoruz” derken MHP seçmeninin yüzde 35’i ‘geçinemiyoruz’ dedi.

Türkiye Raporu’nun Mart 2022 anketi Türkiye genelinde 1500 kişiyle yapıldı. Vatandaşa “Gelirlerinin giderlerini karşılayıp karşılayamadığının” sorulduğu ankette, “Karşılamadı” diyenlerin oranı yüzde 60, “Ucu ucuna karşıladı” yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 27 oldu.

ÖĞRENCİLER DARDA

Ankette, geliri ile geçinebildiğini açıklayanların oranı ise sadece yüzde 13’te kaldı. Katılımcıların yüzde 7’si “Geçen ay gelirim giderlerimi fazlasıyla karşıladı” derken, “Geçen ay gelirim giderlerimin üzerinde oldu” diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 6’da kaldı.

Ankete göre, geçim sıkıntısını en fazla işsizler ve öğrenciler hissetti. Özel sektör ve kamu çalışanları arasında da gelirlerinin giderlerine yetmediğini söyleyenlerin oranının yüksek olması dikkat çekti. Özel sektör çalışanlarının yüzde 59’u geçtiğimiz ay gelirlerinin giderlerini karşılamadığını belirtti.

Öte yandan ankete katılan AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 30’u “Geçinemiyoruz” derken MHP seçmeninin yüzde 35’i ‘geçinemiyoruz’ dedi.

Türkiye Raporu direktörü Can Selçuki, anket sonuçlarını değerlendirdi. Selçuki, “Asgari ücret artışı tüm maaşları etkiledi. Ancak ocak ve şubat aylarında peş peşe gelen zamlar maaş artışlarının etkisini sıfırladı. Özellikle enerji faturaları ve temel tüketim mallarının fiyatlarındaki artış, sadece sabit maaşlı veya dar gelirli kesimi değil toplumun her kesimini geçim sıkıntısıyla baş başa bıraktı” ifadelerini kullandı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR