Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaBlockchain ve NFT DünyasıWhatsApp, Kripto Para Birimleriyle Ödeme Yapmayı ABD’de Başlattı

WhatsApp, Kripto Para Birimleriyle Ödeme Yapmayı ABD’de Başlattı

WhatsApp, ABD’deki “sınırlı sayıda” kişinin kripto para birimi kullanarak bir sohbet içinden para gönderip almasını sağlayan yeni bir pilot uygulama başlattı.

WhatsApp, ABD’deki “sınırlı sayıda” kişinin kripto para birimi kullanarak bir sohbet içinden para gönderip almasını sağlayan yeni bir pilot uygulama başlattı. Bu özellik, Meta’nın altı hafta önce pilot olarak başlattığı ve ödemeleri Paxos tarafından ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit para olan Pax Dollars (USDP) kullanılarak yapılan dijital cüzdan Novi tarafından destekleniyor. Haber, Novi’nin yeni başkanı Stephane Kasriel ve WhatsApp’tan Will Cathcart tarafından duyuruldu.

Novi’nin web sitesine göre, ödeme göndermek, WhatsApp’ta ek gönderir gibi çalışıyor. Özelliğe Android’de ataş simgesi veya iOS’ta + simgesi aracılığıyla erişirsiniz ve ardından beliren menüden “Ödeme”yi seçersiniz. Novi’nin sitesi, para göndermek veya almak için herhangi bir ücret, ödemelerin ne sıklıkta gönderilebileceği konusunda herhangi bir sınır ve Novi hesabınızda bakiye tutmak veya banka hesabınıza çekmek için herhangi bir ücret olmadığını belirtiyor. Ödemelerin anında aktarıldığı ifade ediliyor.

Planlar Libra Zamanına Dayanıyor

Yeni pilot uygulamanın kökleri, 2019’da resmi olarak duyurulan Facebook’un (Meta’nın) kripto para birimi planlarına dayanıyor. O sırada Facebook (Libra Derneği’nin bir parçası olarak), Libra adında bir kripto para birimi geliştirmeyi ve piyasaya sürmeyi planlıyordu. Tüm sistem, geleneksel yöntemlerden daha düşük ücretlerle dünya çapında para göndermenin bir yolunu sunmak için tasarlanmıştı.

Bu planlar o zamandan beri önemli ölçüde değişti. Libra Diem oldu, Libra Derneği en yüksek profilli üyelerinden birkaçını kaybetti ve Diem Derneği oldu ve Calibra Novi oldu. Belki de en önemlisi, Novi, Diem kripto para birimi olmadan piyasaya sürüldü. Bunun yerine, Pax Dollar kullanıldı.

Meta’nın o zamanki Novi başkanı David Marcus, Ekim ayında Novi pilotunun lansmanını duyurduğunda şirketin hala Diem’e bağlı olduğunu söyledi. Marcus, “Düzenleyici onayı aldıktan sonra Novi ile Diem’i piyasaya sürmeyi planlıyoruz” dedi. David Marcus daha sonra yıl sonunda şirketten ayrılacağını söyledi. Marcus, Twitter üzerinden bu son pilot uygulamanın en güzel veda hediyesi olduğunu ifade etti.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR