Çarşamba, Şubat 22, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiYabancıya ev satacak emlakçının kirası, uçak bileti, otel masrafı devletten

Yabancıya ev satacak emlakçının kirası, uçak bileti, otel masrafı devletten

Türkiye’deki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayan emlakçılara, Ticaret Bakanlığı eliyle devlet desteği verilmesi kararlaştırıldı.

Artan konut fiyatları ve kiralar nedeniyle vatandaşlar barınmakta ve ay sonunu getirmekte zorlanırken, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye’deki konutları yurtdışına pazarlayanlara devlet desteği sağlanmasına karar verildi. Ticaret Bakanlığı, bu faaliyette bulunan gayrimenkul şirketlerine 1.8 milyon liraya kadar reklam desteği sunacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca gayrimenkul sektörü hizmet ihracatı kapsamına alındı. Böylece konut, ticari ve diğer taşınmaz alanlarında her türlü gayrimenkul hizmeti veren Türkiye’de yerleşik şirketler diğer kurum ve kuruluşlar desteklenecek. Bu kurum ve kuruluşlara Ticaret Bakanlığı tarafından 1.8 milyon liraya kadar reklam desteği verilecek. Fuarlara ve etkinliklere katılım için etkinlik başına 300 bin TL’ye kadar destek sağlanacak.

Bu karar tepkilere neden oldu. Eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Şok içindeyim” dedi.

‘İNANILMAZ DESTEKLER VERİLECEK’

Aydemir, düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin şunları söyledi: “Dün gece çıkan cumhurbaşkanlığı kararı ile ülkemizdeki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satsınlar diye Ticaret Bakanlığı emlakçılara inanılmaz devlet destekleri verecek. Diyelim bir emlakçısınız ve Fas’a gidip ülkemizde daire alacak Faslı arıyorsunuz. Bu amaçla Fas’a bir emlakçı dükkânı açtınız. Devletimizden bu dükkânın kirası için yılda 3,6 milyon TL alabileceksiniz. Fas TV’lerine, billboardlara reklam verdiniz, broşürler yaptınız. Devletimiz bu giderleriniz için yılda 1,8 milyon TL verip sizi rahatlatacak. Ya da Türkiye’den 5-6 emlakçı toplandınız Fas’a on günlüğüne ülkemizin gayrimenkullerini pazarlamaya gittiniz. Uçak biletiniz, oteliniz, Fas’taki transfer harcamalarınız… Hepsini devletimiz 1 milyon liraya kadar karşılıyor.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR